Међународна група научника саопштила је да је открила гробље које потиче из времена древне културе, која се развијала у данашњој Либијској пустињи и које је омогућила успон египатске цивилизације. Чланак је објављен у часопису „Африкан аркиолоџикал ривју“.
Иако су многи од нас склони да прехеленски Египат доводе у везу само са фараонима и пирамидама, постојала је цивилизација која је претходила том периоду.
Чланови Комбиноване преисторијске експедиције, уз дозволу египатског Високог савета за старине (СЦА), проучавали су гробља из раног и касног неолита, која леже уз некадашње обале одавно исушеног језера Гебел Рамла. Истраживачи су стекли важне увиде у начин живота старих народа.
У то време клима у пустињи била је влажнија него данас, што је древним пољопривредницима омогућило да населе области које су археолози истраживали. Културу око некадашњег језера Гебел Рамла карактерисало је сточарство и грађење мегалитских структура, светилишта, па чак и календарских кругова, сличних онима у Стоунхенџу.
Током последњег периода неолита људи су почели да сахрањују своје мртве на организованим гробљима. Скелети пружају информације о здрављу, односима, исхрани, па чак и о психолошким искуствима сахрањених.
између 2001. и 2003. године, археолози су ископали три гробља из ове епохе, откривши и проучивши 68 скелета и других артефаката остављених у гробовима: прибор за козметику, камено оружје, украсну керамику, морске шкољке и друго.
Истраживачи су закључили да су људи из културе око језера Гебел Рамла имали ниску смртност одојчади, да су били високи растом, као и да су имали релативно дуг животни век (од 40 до 50 година). Између 2009. и 2016. године откривена су још два гробља са 130 скелета и са малим бројем артефаката. Према резултатима истраживања ти људи имали су кратак животни век, били су ниски растом и стопа смртности одојчади била је висока.
Научници су поставили велики број теорија о разликама међу људима који су сахрањени у гробовима из истог периода. Једна од њих је да су на неким гробљима сахрањивани припадници виших, а на другим припадници нижих класа. Ако се та теорија испостави као тачна — била би то најранија потврда класне стратификације у Египту, тврде експерти.
Класна стратификација и напредна технологија и церемонијална архитектура, попут календарских кругова и светилишта, наговештавају да су људи који су живели око језера Гебел Рамла показали виши ниво софистираности од обичних сточара и да могу да се сматрају претходницима древног Египта.