Према наводима Министарства, у сукобима специјалаца и присталица Атамбајева, које покушавају да спрече његово хапшење повређене су 43 особе.
Државни комитет за националну безбедност Киргистана демантовао је да су се припадници специјалних јединица полиције предали присталицама бившег председника те земље Алмазбека Атамбајева и саопштио да је специјална операција хапшења бившег шефа државе и даље у току.
Раније је саопштено да су се поједини припадници специјалних јединица предали присталицама Атамбајева, након покушаја његовог хапшења. Саветник Атамбајева потврдио је да се бивши председник Киргизије и даље налази у свом дому.
Присталице Атамбајева саопштиле су раније да је бивши председник Киргистана ухапшен, али је киргистанска посланица Ирина Карамушкина негирала ту информацију
„Нису га ухапсили, код куће је и брани се", рекла је она.
Испред резиденције Атамбајева сукобили су се припадници специјалних полицијских јединица и присталице политичара. Присталице су покушале да продру у кућу коју је окружила полиција. Чули су се пуцњава и експлозије, а око куће је избио пожар.
Адвокат Атамбајева Сергеј Слесарев је изјавио да га полиција не пушта да се види са својим клијентом и да не зна где се налази Атамбајев.
Раније је саопштено да су специјалне јединице почеле операцију хапшења бившег председника Киргизије Алмазбека Атамбајева.
Портал „24.кг“ је саопштио да је током јуриша полиције на резиденцију бившег лидера државе повређено 10 људи, а реч је о присталицама Атамбајева. Према наводима портала, гуменим метком је рањен и новинар тог издања Аиду Џумашову.
Све саобраћајнице које воде до резиденције у предграђу Кој Таш су затворене, чује се пуцњава, а полиција користи димне бомбе и гумене метке.
Сарадници полиције су већ три пута позивали Атамбајева на разговор у Главној истражној управи Министарства унутрашњих послова Киргистана, како би сведочио о случају незаконитог ослобађања криминалног лидера Азиза Батукајева.
Бивши шеф државе је игнорисао све позиве, изјавивши да их „чак ни у руке неће узимати“ и предложио да на одговоре истражитеља одговори у писаној форми, преко свог адвоката.
Према киргистанском законодавству, ако сведок три пута не одговори на позив, сарадници полиције имају право да га приведу.
Киргистански парламент је 20. јуна предао главном тужилаштву оптужницу против Атамбајева, коју је припремила специјална парламентарна комисија. Надзорни орган је донео закључак да би бивши председник државе могао бити умешан у корупцију приликом модернизације термо-електране Бишкек и бројне друге незаконите радње. Ако суд прогласи Атамбајева кривим, прети му казна доживотног затвора.
Сам Атамбајев је оптужбе назвао апсурдним и рекао да је чист пред народом и спреман да одговора за све своје поступке на дужности председника. Атамбајев је на челу земље био од 2011. до 2017. године.