„Тај догађај представља унутрашњу ствар земље“, рекла је Захарова.
Она је додала да је Амбасада Русије препоручила руским грађанима да избегавају регион одржавања операције, ако она буде настављена.
„Касније ћемо дати дубљу оцену тих догађаја“, нагласила је Захарова.
Додала је да не поседује информације да се Атамбајев обраћао Русији за помоћ.
Москва се нада да ће све стране у Киргизији показати здрав разум и одговорност.
Директор Спољнообавештајне службе Русије Сергеј Наришкин сматра да је ситуација достигла „врло опасну црту, што је жалосно за државу и за народ“.
Синоћ су специјалне снаге Киргизије почеле операцију хапшења Атамбајева. Присталице бившег шефа републике су употребиле оружје. Атамбајев је признао новинарима да је и сам пуцао током покушаја хапшења, али да се трудио да „не погоди момке“. Први напад није успео, па су сукоби настављени код резиденције.
Према последњим информацијама, 52 особе су повређене, док је један специјалац погинуо. Неколико специјалаца је заробљено, са тешким телесним повредама. Хапшење бившег председника није успело. Он је позвао своје присталице да дођу у Бишкек на велики митинг.
Државно тужилаштво Киргизије покренуло је кривични поступак по предмету „масовни немири“ и „хулиганство“.
Киргистански парламент је 20. јуна предао главном тужилаштву оптужницу против Атамбајева, коју је припремила специјална парламентарна комисија. Надзорни орган је донео закључак да је бивши председник државе потенцијално умешан у корупцију у случају модернизације термоелектране Бишкек, као и у бројне друге незаконите радње. Ако суд прогласи Атамбајева кривим, прети му доживотни затвор.
Сам Атамбајев је оптужбе назвао апсурдним и рекао да је чист пред народом и спреман да одговора за све своје поступке на дужности председника. Атамбајев је на челу земље био од 2011. до 2017. године.