Сенат САД још није гласао за нацрт закона о санкцијама против изградње руског гасовода, који би требало да буде завршен до краја ове године, наводи агенција и подсећа да су у време Роналда Регана САД такође покушале да ограниче извоз совјетског гаса у Европу, али да у томе нису успеле.
„Тада су наишли на отпор и све је прошло без ефекта, а мислим да се и данас може очекивати сличан резултат“, сматра научни сарадник Оксфордског института за енергетска истраживања Џонатан Стерн.
Према његовим речима — сада је сувише касно за америчка дејства, јер је већи део цевовода већ постављен.
Једини начин да САД нешто учине, према мишљењу Стерна, јесте да прибегну санкцијама које би „заиста могле да створе буру на оној страни Атлантика“.
„Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода по дну Балтичког мора, од обала Русије до Немачке. Цеви ће пролазити кроз територијалне воде и искључиве економске зоне Немачке, Данске, Шведске, Финске и Русије, а пројекат треба да буде завршен до краја ове године.
За реализацију пројекта се залажу Немачка и Аустрија, које су заинтересоване за поуздане испоруке гаса, као и Норвешка, чија Влада има 30 процената акција компаније „Кварнер“, једног од извођача радова.