Према његовим речима — сепаратисти нису наишли ни на какав отпор и сада се налазе унутар палате. Саудијске снаге које су се налазиле у палати повукле су се у војну базу међународне коалиције у области Барика, западно од Адена.
Представник Јужног прелазног савета Низар ел Хајсам је рекао да се та организација не залаже против законитости и да је спремна за дијалог са свим политичким партијама, осим са исламистима из партије „Ел Ислах“ који, према његовим речима — „негативно делују на председника републике Раба Мансура Хадија.
„Не намеравамо да започињемо сада битку за одвајање Адена и Јужног Јемена од остатка земље“, рекао је Хајсам и обећао да ће одреди Јужног прелазног савета остати у саставу Владиних снага, које ратују против побуњеника Хута.
Раније је члан Јужног прелазног савета Аднан ел Каф саопштио да су све војне базе у Адену под контролом њихових снага, као и већина државних установа које су се прикључиле Савету.
Заменик шефа јеменске дипломатије Мухамед ел Хадрами је догађаје у Адену окарактерисао као државни преврат.
У јануару прошле године престоница Јужног Јемена већ је прелазила под контролу Јужног прелазног савета, а његов лидер Ајдарес ел Зубејди је објавио да је смењен председник Рабо Мансур Хади, који се налази у Саудијској Арабији.
Пре уједињења северног и јужног дела Јемена 1990. године на југу земље је постојала Народна Демократска Република Јемен са престоницом у Адену, где је на власти била Јеменска социјалистичка партија.
Од 2014. године у Јемену траје сукоб побуњеника Хута из шиитског покрета „Ансар Алах“, у чијим су рукама престоница Сана и северне провинције, и армије лојалне председнику, на чијој се страни боре снаге арапске коалиције.