Истражитељи наводе да је брод, који се раније називао „Вилга“, испоручивао нафтне деривате јединицама Црноморске флоте у Севастопољу, док је његова посада наводно нарушила забрану Кијева за пристајање у кримске луке.
Према информацијама сајта „Веселфајндер“, танкер „Вилга“ се сада назива „Мрија“ и плови под заставом Украјине. Брод је изграђен 1995. године, а његов депласман износи 3.085 тона.
Подаци са сајта „Марин трафик“ потврђују да се у овом тренутку танкер налази у Херсону.
У јулу је у украјинској луци Измаил заплењен руски брод „Ника спирит“. Како Кијев тврди, раније се овај танкер називао „Нејма“ и учествовао је у блокирању пролаза украјинских бродова током провокације у Керчком мореузу. Брод је претресен, и са њега су одузети документи, записи разговора и бродски дневници. Посада је испитана, али се касније у пуном саставу вратила у Русију.
Ситуација у Азовском мору погоршала се у пролеће 2018. године након што су украјински граничари задржали брод „Норд“, који плови под руском заставом. Касније, у августу, у херсонској луци задржан је руски танкер „Механик Погодин“. Москва је ове потезе Кијева сматрала „поморским тероризмом“ и одговорила појачањем граничних инспекција у свом делу Азовског мора.
Крим је постао део Русије у марту 2014. након референдума одржаног након државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом. Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је затворено.