Гујон за Спутњик каже да је реч о политичкој одлуци, чије је обарање правно гледано „скоро немогућа мисија“. Он истиче да му све то тешко пада, посебно зато што нема разлога за забрану која му је изречена. Хуманитарцу је, наиме, 10. септембра 2018. године уручена забрана уласка на Косово и Метохију, у којој не пише образложење. Како каже, одмах се жалио министарству унутрашњих послова привремених институција Косова да ревидирају ову произвољну одлуку.
Не кажу зашто
„Они су одбили моју жалбу, такође без образложења. Следећи корак је била тужба управном суду Косова и та тужба никада није дошла на ред. И даље стоји тамо вероватно у некој фиоци, а образложење зашто ми је забрањен улазак и даље не знам“, објашњава Гујон.
Према његовим речима, за сада све стоји у месту, што је велики проблем, како за њега лично, тако и за пројекте који су преко организације „Солидарност за Косово“ покренути у јужној српској покрајини.
Deca su upravo krenula ka svojim kućama. Završeno je još jedno letovanje u Tivtu sa kojeg se vraćamo puni utisaka i lepih uspomena. Hvala što pratite i podržavate naš rad.
— Arno Gujon (@ArnoGujon) August 10, 2019
Hvala vam što predstavljate deo lanca solidarnosti! pic.twitter.com/pcTe9YxV9D
Гујон наводи и да су му руке везане, јер не може да се жали ниједној другој институцији ван Косова, јер Косово није призната држава и самим тим није члан ниједне међународне организације.
Везане му руке
„Нису члан Савета Европе, да бих могао да их тужим у Стразбуру. Све је у њиховим рукама, све мора да се ради на Косову, унутар косовских институција, а пошто је тамо све исполитизовано, онда је мени веома тешко. То је политичка одлука која је вероватно дошла са врха, а морам преко њихових институција да оборим ову одлуку. Правно гледано — то је скоро немогућа мисија“, каже Гујон.
Он нема намеру, како додаје, да се преда, и уверен је да ће успети да укине ту одлуку која је неразумљива и да ће у наредном периоду поново моћи да уђе на Косово и Метохију и да настави са својим хуманитарним радом.
У оквиру акције коју годинама организује „Солидарност за Косово“ и ове године омогућено је деци са Космета да по први пут виде море.
Дечаци и девојчице из српских енклава, њих 43, летовали су у Тивту, захваљујући Гујону и волонтерима француске хуманитарне организације.