Три године од одлуке косовског Уставног суда према којој се српском манастиру Високи Дечани признаје право на земљу површине 23 хектара, дечанска општина одбија да ту одлуку примени.
С тим у вези, игуман манастира Високи Дечани Сава Јањић дао је изјаву Гласу Америке, што је изазвало реакцију дечанског огранка поменутог удружења историчара који тврде да је реч о манастиру православних Албанаца и да игуман Сава Јањић служи у албанском православном манастиру, који су, како кажу, „српски окупатори узурпирали још у средњем веку“.
Манастир Дечани је, према тврдњама поменутих историчара, током, како кажу, „ослободилачког рата на Косову играо негативну улогу и изводио антиалбанске акције“, пренео је Танјуг писање приштинске „Кохе“.
Они кажу и да им је још увек у свежем сећању период када су високи достојанственици манастира Дечани у том здању „освештавали стотине српских паравојних снага, које су након тога починиле најтежа кривична дела над Албанцима из Дечана, околине и шире“.
„Неистина је да манастир Дечани припада српској цркви, већ је то храм православних Албанаца, који је обновљен на темељима илирског храма — Дардан, а манастир је саградио Фра Вита Кучи, на земљи Хака Кучија из Дечана“, наводи се у реаговању историчара из дечанског огранка удружења „Али Хадри“.
На Јањићеву изјаву да свештенство манастира Високи Дечани има косовске документе и да поштује косовске законе, историчару кажу да је то „потпуна дрскост“ и да игуман Сава, како кажу, не познаје и не поштује законе тзв. Косова, а то закључују по томе што СПЦ косовску територију не назива „Републиком Косово“, већ Косово и Метохија.
Они су позвали игумана Саву да „повуче“ своје изјаве и да се извини за наводни геноцид који је, како тврде, „српски народ починио над Албанцима из Дечана“.
Траже од Јањића и да повуче изјаве јер дестабилизује безбедносну ситуацију у Дечанима тврдњом да предузећа „Апико“ и „Илирија“ припадају манастиру.
„Подсећамо Саву и његове надређене да нема Албанца који ће пренети имовину и предузећа 'Апико' и 'Илирија' у власништво манастира Дечани, јер је за нас одлука Уставног суда Републике Косово из 2016. године неприхватљива и непримењива, с обзиром на то да је донета на основу докумената из периода Милошевићевог режима“, наводи се у реаговању дечанског огранка удружења историчара „Али Хадри“.