„За израду новог скафандера потребно је око четири године“, рекао је Поздњаков за Спутњик.
Он је додао да је „Звезда“ упутила „Роскосмосу“ предлог у коме је представљена потреба да се почне развој нове генерације скафандера за рад у отвореном свемиру.
Руски космонаути на Међународној свемирској станици од 2017. године користе скафандере „Орлан МКС“, а као резерву на станици имају одело претходне генерације „Орлан МК“.
29 июля 2019 года, Мой Друг Космонавт Сергей Николаевич Рыжиков готов к работе в открытом космосе (ВКД) на Центр подготовки космонавтов. Он включении в дублирующего экипажей МКС-61/62 Союз МС-15. Он успешно провел тренировку на специализированном тренажере «Выход-2». pic.twitter.com/mKT70qH9Pn
— Dahlia Chaieb (@Space_Dahlia) July 29, 2019
„Следећа генерација руских скафандера моћи ће да се користи током слетања на површину Месеца“, додао је Поздњаков.
„Ако говоримо о перспективама летења на Месец, скафандер ’Орлан‘ следеће генерације моћи ће да се користити за слетање и за рад на његовој површини“, објаснио је он.
Да би се то постигло, предложено је да се чврсти део одела скрати, како би се учинио мобилнијим. Осим тога, лунарна модификација имаће сопствене панталоне са шаркама које омогућавају кретање по површини Месеца. Међутим, развој таквих панталона је задатак за будућност.
„Сада такве панталоне нису потребне, јер се ноге у отвореном свемиру користе само за фиксирање космонаута у специјалним уређајима „Јакор“ (сидро), захваљујући којима су космонауту обе руке слободне за рад“, рекао је Поздњаков.
Раније је саопштено да ће први руски космонаут слетети на Месец 2030. године.