Министарство поручује да би Хоџај требало да у себи пронађе снагу да погледа истини у очи и обавести се о чињеницама у бројним домаћим и међународним научним и стручним изворима.
„У монографији ’Црква Св. Николе — Катедрала Новог Брда‘, еминентних археолога Марка Поповића и Игора Бјелића (који су на Унеско пројекту били ангажовани у својству научног и конзерваторског саветника), објављеној 2018. године у издању Завода за заштиту споменика културе Републике Србије, дати су резултати истраживања извршених 2015. и 2016. године на овом терену и јасно су доказани порекло и стил овог храма“, наводи Министарство.
Поновићемо, како се истиче у саопштењу, оно што тврде и сви други ауторитативни историјски и стручни налази, а то је чињеница да се ради о остацима православне катедралне цркве Светог Николе у Новом Брду.
„Приштинске власти“ требало би да се позабаве истраживањем, дефинисањем и афирмацијом албанског материјалног културног наслеђа на Косову и Метохији и желимо им сваки успех у том изазовном подухвату. Свој став о српском културном наслеђу, поред бројних осталих рушилачких потеза, читавом свету су показали и 2004. године, каже се у саопштењу.
Наглашава се да раскошна српска споменичка баштина на Косову и Метохији сјаји кроз векове и понос је европске и светске културе и то ће заувек бити.
Министарство културе и информисања у дилеми је — да ли да позове Хоџаја да се уздржи од изговарања бесмислица и неистина, или да га охрабри да то чини и даље, како би светску јавност детаљно упознао са агресивним покушајима отимања српског културног наслеђа на Косову и Метохији од стране такозваних „приштинских власти“.
Остављамо Хоџају да се сам определи за једну од ове две перспективе, закључује се у саопштењу.