За овакав расплет вишедеценијског конфликта и стављање тачке на косовску трауму посебно је, како преносе извори листа из дипломатских кругова, заинтересован један од најближих сарадника првог човека САД, његов саветник за националну безбедност Џон Болтон.
Он је и јавно, у неколико наврата, правио искораке када је реч о политици Вашингтона према питању КиМ, поручивши да се САД „неће укључивати у дијалог између Србије и Косова о размени територија, али и да не искључују територијалне корекције“, наводи лист.
Због тога се нашао и на мети критика појединих политичких кругова у САД, јер су највећа кочница да Америка заигра на карту поделе или корекције граница у наставку дијалога кадрови који су у Стејт департменту преостали из времена „династије Клинтон“, преносе Новости.
Подсећа се и да се огласио и Чарлс Капчан, члан америчког Савета за спољне послове и професор Џорџтаун универзитета, који сматра да размена територија треба да остане на преговарачком столу.
Он је за „РСЕ“ казао да не мисли да је то политички или морално непријатније од одвајања Косова од Србије, што је такође било прекрајање граница дуж етничких линија.
„Ако припајање севера Косова пружа српској Влади и народу осећање да су сачували образ у довољној мери да би признали независност Косова, онда сматрам да се то мора учинити, јер овај предлог пружа, у најмању руку, једну опцију више за излазак из ћорсокака“, оценио је Капчан.