00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

„Албански Алпи“ у Црној Гори могу, а „Тамо далеко“ не може

© Небојша ПоповићАтмосфера током извођења песме "Тамо далеко"
Атмосфера током извођења песме Тамо далеко - Sputnik Србија
Пратите нас
Најава подношења кривичне пријаве против организатора хуманитарног концерта „За наше Косово и Метохију“ само је још једна потврда „неподношљиве лакоће“ цинизма црногорских власти према Србима у Црној Гори, сматра аналитичар Бошко Вукићевић.

Министарство културе Црне Горе најавило је да ће поднети кривичну пријаву против организатора хуманитарног концерта „За наше Косово и Метохију“, који је одржан у понедељак у оквиру програма „Трг од ћирилице“ у Херцег Новом, због, како се наводи, кршења низа законских одредби, истицања симбола других држава, скрнављења државне химне и готово незаобилазних политичких и националистичких порука.

Из тог ресора су поручили да на програме налик прексиноћњем Министарство културе и држава Црна Гора неће ћутати — напротив.

„Од сада, свако коме концепт ’манифестација културе‘ буде параван за националистичке поруке и кршење закона, одговараће на начин на који је то регулисано прописима ове државе“, поручили су из Министарства културе Црне Горе.

На концерту у Херцег Новом, у организацији Хуманитарне фондације „Делије“, наступили су Ивана Жигон и „Косовски божури“, група 357 и Трубачки оркестар Марка Глигоријевића, уз специјалне госте Влада Георгијева и Даницу Црногорчевић, а посебну емоцију код публике изазвало је извођење песме „Тамо далеко“.

Не сметају им албанске заставе

Аналитичар Бошко Вукићевић за Спутњик каже да је прва ствар која у кривичним пријавама Министарства културе пада у очи сада већ традиционално одсуство објективног дјеловања. Он сматра да се без дилеме може закључити да се Министарство културе Црне Горе данас искључиво претворило у „Министарство за обрачун са српском културом у Црној Гори“.

„Монтенегринској власти и Министарству културе нијесу сметале истакнуте албанске заставе на скорашњој манифестацији ’Албански Алпи‘ у Гусињу, а такође се не оглашавају ни приликом истицања исламских и турских застава и обиљежја у срединама са већинским муслиманским живљем. Такође, Министарство културе није најављивало кривичне пријаве ни након недавног скандирања назива терористичке УЧК у Тузима. Рекло би се да неподношљива лакоћа, којом црногорска власт годинама истиче сопствени цинизам и дволичност, показује да она уопште ни не жели да прикрије да су мета њених казнених политика само и искључиво српска популација и српска култура у Црној Гори“, напомиње Вукићевић.

Да ли је било националистичких порука

У прилог томе, наш саговорник примјећује да у образложењу разлога за кривичну пријаву Министарство наводи „истицање симбола других држава“ и „националистичке поруке“, које власти „лицемјерно уочавају само код српског становништва“.

© Sputnik / Небојша ПоповићЕпископи СПЦ на Светостефанском сабору у Савини, код Херцег Новог.
„Албански Алпи“ у Црној Гори могу, а „Тамо далеко“ не може - Sputnik Србија
Епископи СПЦ на Светостефанском сабору у Савини, код Херцег Новог.

„Стиче се утисак да је властима нарочито засметало пјевање српских пјесама на скупу. Поставља се питање које би пјесме требало пјевати на хуманитарном концерту посвећеном Косову и Метохији. Можда исландске или јапанске? Режимски медији су посебно и са огорчењем истакли да се на скупу пјевала пјесма ’Тамо далеко‘. Заиста би службеници Министарства који су писали пријаву морали појаснити које се ’националистичке поруке‘ налазе у тој традиционалној, родољубивој и љубавној пјесми? И на који начин она ’негира црногорски идентитет‘?“, пита се Вукићевић, уз констатацију да нису тачни ни наводи Министарства културе да су на скупу биле присутне заставе друге државе, већ да су истицане исључиво традиционалне црногорске тробојке.

„А порука: ’Црна Гора и Србија — то је једна фамилија‘ никако се не може сматрати националистичком, већ се ради о лијепој поруци слоге и заједништва, нарочито за онај дио становништва који се залагао за заједничку државу“, наглашава наш саговорник, уз опаску да се Министарство културе Црне Горе, под плаштом наводног сузбијања туђег национализма, све више потврђује као главни промотер новоцрногорског шовинизма, тзв. дукљанства.

Полемика власти и опозиције

„Управо ’дукљанска идеологија‘, коју промовише актуелни црногорски режим, у истицању било које врсте српске културе види смртну опасност за новопечени ’црногорски идентитет‘. Но, како је осуђен на пропаст било који пројекат који је заснован искључиво на негирању нечег другог и који нема ничег аутентичног и позитивног, мишљења сам и да режимско ’дукљанство‘ неће бити дуга вијека“, закључује наш саговорник.

У полемици поводом концерта у Херцег Новом, реагујући на оцену ДПС-а, који је поручио да таквим скуповима Србија више није „тамо далеко“, него све даље и даље, председник Праве Црне Горе Марко Милачић упитао је са ким се обрачунава „псеудо-грађанска локална квази-елита“ из ДПС-а и од кога бране Црну Гору. Рекао је и да је „Сабор у Херцег Новом прилика да Срби из Црне Горе покажу како се воле и како се чува и брани хуманост и људско достојанство“.

Из Демократског фронта поручују да је реакција ДПС „израз беса и немоћи“, јер нису успели да „сломе традиционалну Црну Гору“, као и да им посебно смета помињање српског народа на КиМ, јер је ДПС „једна од послуга великоалбанске политике“.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала