„Намјесто очекиваног Закона о реституцији од комуниста одузете црквене имовине, овај предлог закона уперен је очигледно искључиво према имовини Митрополије црногорско-приморске и осталих православних епархија на територији данашње Црне Горе, иако се још прије четири године сама Венецијанска комисија изјаснила да је конфисковање имовине забрањено, а званичан став ове године кроз Мишљење Венецијанске комисије у вези са овим спорним предлогом закона јесте да се право власништва има утврдити у за то предвиђеним поступцима, у складу са Европском конвенцијом и праксом Европског суда за људска права“, наводи се у прогласу.
Сабору су присуствовали митрополит црногорско-приморски Амфилохије, епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, епископ милешевски Атанасије, епископ захумско-херцеговачки Димитрије, епископ диоклијски Методије и умировљени епископ захумско-херцеговачки Атанасије.
На Светостефанском сабору је саопштено и да се у земљи која свим својим дипломатским и легислативним напорима стреми Европској унији, предлаже закон који крши Европску конвенцију о људским правима по више основа.
„Оно што законски текст предвиђа треба назвати правим именом — конфискација имовине од законитих власника — титулара права, чиме се очигледно крши право на мирно уживање својине“, саопштили су из СПЦ-а.
На Светостефанском сабору је потврђен став Тројичинданског сабора у Подгорици у вези са намјером Владе ЦГ да Српску православну цркву у Црној Гори и Боки лиши њеног наслеђа.
„Однос који Влада Црне Горе буде имала према имовини Српске православне цркве у Боки и Црној Гори у наредном периоду опредијелиће одлуке Великог бокешког црквено-народног сабора који је у припреми“, закључује се у прогласу.