Климатске промене су на много начина оштетиле животињско царство, а Светска фондација за природу упозорила је да је интензитет уништавања животиња значајно већи од нивоа на којем је био не тако давне 1970. године. Шумски свет је од суштинске важности за здраву околину, а посебно џунгле, које раде као плућа планете. Примати и велике птице играју веома велику улогу у обнављању тих шума тако што сеју семе, једу биљке и имају различите активности које доприносе расту и развоју, преноси „Б92“.
Од 1970. године популација примата и великих птица се смањила за алармантних 53 одсто, пише „Дејли мејл“. Највећа штета дивљем животу шума наноси се тако што се уништава њихово природно станиште. То се ради непланском сечом, наводњавањем и све чешћим шумским пожарима.
Врсте попут примата, рептила и птица угрожене су и нелегалним ловом, климатским променама и болестима. Највеће смањење броја врста бележи се у шумама Амазона.
Упозорење се односи посебно на то — да се заустави даље уништавање шума и да се покуша обрнути процес, док још увек има шта да се спаси. Позивају се државне власти свих земаља света да прогласе опасност по планету и њене становнике у 2020. години. Потребно је да се заустави уништавање, да се природа препороди и да се поправи ланац исхране.
Чувајући шуме — утичемо и на очување врста, обезбеђујемо храну, чисту воду, здраво земљиште и станишта за људе и животиње. То мора свима да буде приоритет.