„Не треба мислити да су Сједињене Америчке Државе промениле став о независности Косова, али сада постоји велика разлика између Трампове администрације и људи који чине његов најужи круг — саветник за националну безбедност Џон Болтон, државни секретар Помпео, потпредседник Мајк Пенс, и он сам — који сматрају да је неопходно да се даље преговора и да се тражи компромис“, рекао је Дачић за Танјуг.
Коментаришући сусрет двојице званичника и поруке које су синоћ стигле и стижу из Њујорка, он оцењује да Вашингтон заступа „наше позиције да косовско питање није решено“.
„То је велика ствар и велика промена у односу на досадашње тврдње који су долазиле од некадашње америчке администрације“, оцењује Дачић.
Он је подсетио да ипак постоје и неки други гласови у „дубокој држави“ — Конгресу и Стејт департменту — који заступају политику аутопилота, ону вођену пре 20 и 30 година.
Зато је, каже он, састанак Вучића и Помпеа важан и битан — да се у личним контактима успоставе директне везе за наставак дијалога са САД на највишем нивоу.
Шеф српске дипломатије је састанак у Њујорку оценио као користан и из угла потребе да се са Помпеом разговара о нашим ставовима, јер је он досад имао више састанка са представницима Приштине.
Са нашим званичницима се ретко састајао, ово је састанак на веома високом нивоу и Помпео као један од најближих сарадника пренеће Трампу све оно што се говорило, рекао је Дачић.
Он је оценио да ће у наредном периоду бити још састанака на тему КиМ, али не у смислу онога што је можда желео Вашингтон, Брисел или Париз.
„Наставка дијалога неће бити док се власт у Приштини не конституише... То је оно што смо указивали да са Приштином увек има проблем да нешто не може тражи стално изговоре и ниједан договор није испуњен“, рекао је Дачић.