Шпанци Рафаел Надал и Роберто Баутиста Агут у просеку су боље пласирани, на другом и десетом месту, али Русима на руку иде младост најбољих тенисера (23 године) као и чињеница да је шестопласирани на АТП листи, власник немачког пасоша Александер Зверев — Рус.
До наглог пробоја младих руских тенисера у светску елиту дошло је након што је Данил Медведев бриљирао на америчкој турнеји и освојио мастерс у Синсинатију, победивши у полуфиналу најбољег тенисера света Новака Ђоковића. Хачанов је то успео прошле године у финалу мастерса у Паризу.
И Медведев и Хачанов освојили су по четири титуле на мастерсима.
Међутим, вероватно је још већу сензацију у Синсинатију ове године направио је њихов две године млађи земљак Андреј Рубљов победивши у осмини финала најтрофејнијег тенисера свих времена — Роџера Федерера. Следи њујоршки гранд слем УС опен када би талентовани Руси могли коначно да освоје Америку и да се још више попну на светској тениској лествици.
Апсолутно логично
Бивши селектор Дејвис куп репрезентације Србије Богдан Обрадовић каже за Спутњик да га чуди како се раније није десило да руски тенисери дођу међу првих десет на АТП листи.
Обрадовић додаје да познаје генерације руских тенисера од Јевгенија Кафељникова и Марата Сафина и истиче да је Русија озбиљна земља која пуно улаже у спорт, има сјајне тренере и то је нешто што показује да Русија „треба и мора да доминира у свим спортовима“.
„Руси су бесконачно талентована нација за спорт, као што смо и ми, и било је само питање тренутка кад ће сазрети нове генерације. Врло сам упознат са руским тенисом, знам како се тренира и како се ради, сјајни су им тренери, база руског спорта је изузетно озбиљна, имају добру селекцију, тако да је са те стране успех био само питање тренутка. Ово што се десило за мене је апсолутно логична ствар“, објашњава бивши селектор српске Дејвис куп репрезентације.
Кад је реч о даљим каријерама младих руских тенисера који су „на препад“ освојили свет, он наглашава да их чека финално сазревање, односно најтежи корак у тенису који тек треба да постигну, а то је освајање гренд слем титуле.
Велика тројка
„У тенису је све врло чисто, нема сакривених ствари. Ако имате талената као што имају Медведев и Хачанов, али и Рубљов, као на крају крајева и Александар Зверев, који је Рус, али под немачком заставом, и да поменем и Шаповалова, резултати су ту. Међутим, тренутак кад ће направити своје право сазревање је кад освоје гренд слем титулу. Ако се то буде десило, то ће значити да је и тај последњи корак учињен“, истиче Обрадовић.
Наравно, то уопште није лако јер је реч о индивидуалном спорту у којем влада огромна конкуренција уз велико психолошко оптерећење, додаје он и наглашава да не може свако да освоји гренд слем титулу.
„Сви они имају шансу, али ’великани‘ и даље владају — Федерер, Надал и Новак. И даље у огромној мери њих тројица одлучују ко ће да освоји гренд слем. Појави се још неки играч са стране, као што су Вавринка, Чилић, Енди Мареј, али и даље они доминирају“, каже саговорник Спутњика.
Неки нови клинци
Међутим, долази ново доба и нове снаге.
„Ја им заиста то желим, добро је и за тенис да се појаве, како ми то кажемо, неки нови ликови, неке нове фаце, неки нови шампиони. Ови Руси имају шансу да то буду, али биће прави шампиони тек кад успеју да освоје гренд слем“, закључује Обрадовић.
Уз то, не би требало заборавити да су славу руског тениса последњих две деценије проносиле тенисерке Марија Шарапова и Светлана Кузњецова.
Шарапова, чији је најбољи пласман прво место на ВТА листи, освојила је пет гренд слем титула у периоду од 2004. до 2014. године, а Кузњецова, чији је најбољи пласман друго место на ВТА листи, освојила је две титуле, 2004. и 2009 године.
Иако су обе ветеранке, Кузњецова је остварила изванредан резултат пласиравши се у финале Синсинатија. Титулу није одбранила, између осталог и због тога што је њено играње на турниру до последњег дана било неизвесно, јер је Амбасаде САД каснила са издавањем визе руској тенисерки.