„Када је први од тих уређаја постављен у Румунији, постало је очигледно да се они лако могу прилагодити за лансирање ракета типа ’томахавк‘, што је забрањено Споразумом о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Ми смо одмах скренули пажњу на то. Сада је потпуно очигледно да смо били у праву“, рекао је руски дипломата на седници Савета безбедности Уједињених нација, сазваној на иницијативу Русије и Кине.
Према његовим речима, САД одавно и циљано нарушавају Споразум о ракетама, с намером да он буде раскинут.
„Претње и саопштења САД нису остављале никакве сумње у то да је Вашингтон, као прво, тежио тој ситуацији, а као друго, да је доследно и циљано нарушавао Споразум“, рекао је Пољански.
Он је упозорио на то да се свет, услед геополитичких амбиција САД, нашао на корак од неконтролисане трке у наоружању и додао да европски савезници Вашингтона, уз подстицаје САД, „корак по корак враћају из историјског ништавила ситуацију када су на европске градове с разних страна биле усмерене ракете“.
„Ми таквој мери нећемо прибећи први. Ипак, ако имамо у виду да наше америчке колеге очигледно сврбе руке, да их савладава жеља да се поигравају мишицама, могуће је да није остало још много времена до ситуације коју сам описао“, казао је Пољански.
Према његовим речима, сада је под претњом и Споразум о стратешком офанзивном наоружању, који истиче 2021. године.
„Кључне фигуре у актуелној америчкој администрацији су изјављивале да нису заинтересоване за његово продужавање“, додао је Пољански.
Вашингтон: Руски нуклеарни арсенал расте на рачун нестратешке муниције
Вршилац дужности америчког амбасадора при УН Џонатан Коен рекао је да су САД спремне за верификовану контролу наоружања.
„САД остају отворене за ефикасну и верификовану контролу наоружања. Упркос узнемирујућим тврдњама наших руских колега, ми смо саопштили да смо озбиљно заинтересовани за контролу наоружања, која укључује Руску Федерацију и Кину“, казао је Коен.
Коен је навео да амерички елементи противракетне одбране нису нарушавали Споразум о ракетама.
„Ми смо данас чули да су САД саме нарушавале Споразум о ракетама, због нашег недавног испитивања у којем је коришћен уређај за лансирање МК-41, који такође постоји у нашем систему ПРО ’Aegis Ashore‘. То категорички није истинито. ’Aegis Ashore‘ нема офанзивни потенцијал у копненом лансирању крстарећих или балистичких ракета, мада користи исте структурне компоненте као и систем за вертикално лансирање МК-41 морског базирања“, рекао је Коен, уз напомену да систем „Aegis Ashore“ не нарушава Споразум о ракетама.
Он је изнео тврдњу да се руски нуклеарни арсенал суштински повећава током последњих десет година у поређењу с нестратешком муницијом.
„Руска Федерација обнавља и диверсификује свој потенцијал нуклеарног оружја, а њен укупан нуклеарни арсенал, вероватно, суштински расте у последњој деценији. Тај раст ће углавном бити заснован на прогнозираном расту количине нестратешких нуклеарних средстава. Ракета 9М729 која нарушава Споразум само је једна из читаве серије руских система копненог, морског и ваздушног базирања који се модернизују и развијају како би били прецизнији, имали већи опсег деловања и мање нуклеарно пуњење и како би служили руској нуклерној доктрини која укључује ограничену превентивну употребу нуклеарног оружја. Сматрамо да Русија има до 2.000 нестратешких нуклеарних бојевих глава разних типова. Поређења ради - САД у овом тренутку имају само једно нестратешко оружје - бомбу Б61", рекао је амерички амбасадор у УН.
Америчка тестирања „томахавка“
Русија и Кина су раније затражиле седницу Савета безбедности Уједињених нација поводом планова САД да производе и размештају ракете средњег домета.
Пентагон је раније објавио да је 18. августа тестирана крстарећа ракета копненог базирања с ненуклеарним пуњењем, која је била забрањена Споразумом о ракетама средњег и кратког домета из 1987. године. Споразум, којим су биле забрањене ракете домета од 500 до 5.500 километара, престао је да важи 2. августа.
Министарство иностраних послова Русије је скренуло пажњу на то да је током тестирања крстареће ракете коришћен уређај за лансирање Мк-41, који се користи и у америчкој војној бази у Румунији. Москва је то окарактерисала као јавну потврду да су ти уређаји намењени не само за лансирање ракета за пресретање, него и за лансирање крстарећих ракета.
Пентагон је саопштио да је за тестирање ракета заиста коришћен уређај Мк-41, али другачије конфигурације од оног у Румунији.