„Не треба говорити о намерама, него о форми. То је, наравно, неозбиљна форма, тако се не ради… У овом случају важно је чути и разумети шта жели сам формат, сама ’седморка‘, о чему могу да се договоре њене чланице, а да се након тога одговарајући предлози упуте руској страни. Ако такви предлози буду на столу, Русија ће их размотрити“, рекла је Захарова.
Она је додала да ако чланице садашњег формата Г7 (САД, Велика Британија, Канада, Француска, Немачка, Јапан, Италија) могу једном годишње да усагласе ставове о низу питања — од међународног тероризма до ситуације у Украјини — онда би о тако протоколарном питању као што је сарадња с Русијом у оквиру форума водећих држава требало да се прво договоре међу собом.
„Тако се обично радило раније, али раније смо ипак имали посла с великим професионалцима, данас свет на овај или онај начин прелази у руке људи који верују у законе шоу-бизниса. Веома бих волела да та ситуација, ипак, остане у оквирима дипломатије“, казала је Захарова.
Председник САД Доналд Трамп је раније рекао да се слаже с предлогом председника Француске Емануела Макрона да се Русија позове на Самит Г7 2020. године у САД, а очекује се да ће то питање амерички лидер поставити на предстојећем самиту „велике седморке“ у Бијарицу, у Француској.
Руски председник Владимир Путин је рекао да Русија сматра да је користан сваки контакт са земљама „велике седморке“ и да не искључује могућност обнављања формата Г8.
У међувремену, поводом предлога да се Русија врати у формат Г8, изјаснили су се и немачка канцеларка Ангела Меркел и британски премијер Борис Џонсон, који су тај повратак условили реализацијом Минског споразума, док је Канада саопштила да се противи идеји да се обнови „велика осморка“. Из Брисела је, такође, стигла негативна порука о повратку Русије у Г8.