У документу, који има 173 странице, предлаже се да Европска унија покаже више одлучности у области трговине и да уведе једностране царине на робу из Сједињених Америчих Држава. Сличне „санкције“ ће утицати на технолошке дивове као што су „Гугл“, „Епл“, „Амазон“, „Мајкрософт“ и „Фејсбук“, како би европске земље добиле могућност да развијају своје технолошке компаније.
На тај начин аутори документа инсистирају на оштријим мерама против Сједињених Америчких Држава у области трговине.
Лист напомиње да су ови предлози још увек у фази разматрања.
У програму се напомиње да би Урсула фон дер Лајен, председница Европске комисије, требало да оснује Европски фонд за будућност, који би уложио више од 100 милијарди долара у акције перспективних компанија на континенту. Планира се да оне у будућности конкуришу америчким компанијама.
„Политико“ наглашава да ће, након изласка Велике Британије, Европска унија бити слободна да води израженију интервенционистичку економску политику, коју Француска и Немачка одавно подржавају.
Трамп је, током разговора са новинарима и у обраћањима својим присталицама, више пута осуђивао земље Европске уније због њихове трговинске политике према Сједињеним Америчким Државама, наглашавајући да су поступци Европљана у овој области лошији од кинеских власти. Сједињене Америчке Државе и Европска унија увеле су међусобне трговинске царине на бројне категорије робе које производе, у пролеће и лето прошле године. Сада Европска унија покушава да избегне увођење нових америчких царина на аутомобиле европске производње.