Он је позвао чланице Г7 да разговарају о том проблему на самиту у Бијарицу, у Француској, који се одржава овог викенда.
„Наша кућа је у пламену. Буквално. Гори Амазонија, плућа наше планете, која производе 20 одсто кисеоника. То је међународна криза. Чланице Г7, видимо се за два дана, када ћемо разговарати о том проблему“, написао је француски председник на свом профилу на Твитеру.
Макрон се овом објавом на Твитеру придружио генералном секретару УН Антонију Гутерешу, који је данас истакао да је „дубоко забринут“ због пожара у Амазонији.
Пожари у Амазонији дивљају, а са њима и „препуцавања“ — ко је крив?
Немачка је недавно одлучила да, због све масовније сече шума у Бразилу, привремено обустави слање 35 милиона евра тој земљи, намењених за очување амазонске прашуме. Председник Бразила Жаир Болсонаро немачкој канцеларки Ангели Меркел потом је послао љутиту поруку — да би требало да узме тај новац за пошумљавање Немачке, додајући да је то Немачкој далеко потребније него Бразилу, преноси „Б92“.
Жаир је, после саопштења Националног института за свемирска истраживања — да је ове године у прашумама горело 83 одсто пожара више него 2018. године, отпустио директора овог института.
Еколози и поборници заштите животне средине окривили су Болсонара, тврдећи да је он подстакао дрвосече и пољопривреднике да крче шуму. У предизборној кампањи је, подсећају, обећао оживљавање економије државе, повећањем економског потенцијала Амазона.
Марисо Астрини из „Гринписа“ је рекао да су дефорестација и пожари резултат Болсонарове политике супротног деловања од заштите животне средине.
Болсонаро, међутим, и даље сваљује кривицу и упире прст у невладине организације.
Први човек Бразила, према наводима медија те земље, сугерисао је — да би они избламирали власт земље, након што су им смањили финансирање. Болсонаро за своје тврдње није изнео доказе.