„Уместо што су инсистирале на циничној политици ’повлађивања‘ како би преусмериле Хитлерову агресију на исток“, написао је руски амбасадор на енглеском језику у одговору Скоту, који је такође на Твитеру написао да је пре тачно 80 година на данашњи дан потписан „злогласни Рибентроп-Молотов пакт, на основу којег су два диктатора тајно поделила Источну Европу на нацистичку и совјетску сферу утицаја“.
Attempts to portray the Soviet Union as the “instigator” of World War II defile the sacred memory of millions of Soviet people who gave their lives to crush Nazism and liberate themselves and European nations.
— Александр Боцан-Харченко (@ABocanHarcenko) August 23, 2019
Мање од месец дана касније, додао је Скот, немачке и руске трупе славиле су освајање Пољске у Бресту.
Међутим, Боцан-Харченко каже да покушаји да се Совјетски Савез представи као изазивач Другог светског рата бацају сенку на сећања на милионе Совјета који су дали свој живот како би сломили нацизам и ослободили себе и европске нације.
Please consult the verdicts of the Nuremberg Tribunal, which remains an integral part of international law.
— Александр Боцан-Харченко (@ABocanHarcenko) August 23, 2019
„Молим вас да консултујете пресуде из Нирнберга, које су и данас интегрални део међународног права“, додао је Боцан-Харченко.
The tragedy could have been prevented, if the Western states had agreed to establish the system of collective security suggested by the USSR – instead of pursuing the cynical “appeasement” policy aimed at redirecting Hitler’s aggression to the East.
— Александр Боцан-Харченко (@ABocanHarcenko) August 23, 2019
Фотографије на којима се виде премијери западних земаља како се рукују са нацистичким лидерима, лако се могу пронаћи, додао је руски амбасадор.
„Проверити ’Чемберлен и Хитлер у Годесбергу, септембар 1938‘ или ’Минхенски споразум, септембар 1938‘“, навео је Боцан-Харченко на Твитеру.
Photos depicting Western prime ministers shaking hands with Nazi leaders can easily be found. Check “Chamberlain and Hitler in Godesberg, September 1938” or “the Munich Agreement, September 1938”.
— Александр Боцан-Харченко (@ABocanHarcenko) August 23, 2019