„Објава у Русији о реципрочним ракетним пробама представља још један пример ширег модела поступака Русије усмерених на подривање европске безбедности заснованој на правилима међународног система који обезбеђује безбедност наших грађана“, одговорио је портпарол Форин офиса на захтев да прокоментарише Путинову изјаву.
Путин је на оперативном састанку са сталним члановима Савета безбедности Руске Федерације изјавио да чињеница да су Сједињене Америчке Државе за ракетну пробу користиле лансер МК-41 потврђује основаност оптужби које је руска страна упутила Сједињеним Америчким Државама док је Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета био на снази. Према његовим речима, Американци су организовали пропагандну кампању о наводном непоштовању одредби Споразума од стране Русије како би прикрили радове који нарушавају Споразум. Руски лидер такође је саопштио да је наложио Министарству одбране и Министарству спољних послова Русије да анализирају ниво претњи Русији које су створене америчким ракетним дејствима и предузму мере за припрему симетричног одговора.
Почетком августа генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је одбацио идеју о увођењу мораторијума на распоређивање ракета средњег и кратког домета и нагласио да у Европи „не постоје нове америчке или НАТО ракете“. Он је такође навео да НАТО нема никакве планове ни намере да распоређује такве ракете када их Сједињене Америчке Државе развију.