Према његовим речима, Националним бироом за борбу против корупције Украјине (НАБУ), који је формиран као „независно тело“ у оквиру обећаних реформи након Евромајдана, заправо је управљано из Сједињених Америчких Држава и он је коришћен за притисак на украјинске власти да донесу потребне одлуке.
„Они су имали надзорницу из ФБИ, која је седела у америчкој амбасади. Она се зове Карен Гринвеј. Њу је директно контролисао амерички Стејт департмент, а она је директно контролисала НАБУ преко америчке амбасаде“, рекао је Онишченко.
Он је додао и да су Американци прикупљали инкриминирајуће доказе против Порошенка, да би и даље могли њиме да манипулишу у случају његовог поновног избора.
„Порошенко једноставно извршава вољу одређених људи у Америци који су задовољни свиме, његовом спољном политиком, за шта му дају повластице, а на корупцијске шеме из тог периода једноставно су затварали очи“, рекао је посланик.
Он је истакао и да су Сједињене Америчке Државе тежиле да ослабе Русију, па су биле заинтересоване за наставак војних операција у Донбасу и за неиспуњавање Минских споразума.
„Задатак Сједињених Америчких Држава је да ослабе Русију, то јест, рат који се у Украјини води од 2014. године им је био од користи. Било је корисно и за Америку и за Порошенка: да је он подржава, да не седају за преговарачки сто“, објаснио је Онишченко.
У Украјини је, након избора 2019. године, промењен председник. Централна изборна комисија је 30. априла званично признала Владимира Зеленског за победника председничких избора. У другом кругу њега је подржало 73,22 одсто бирача, а његовог противника Порошенка 24,45 одсто.