„Турска носи велики терет, повезан с избеглицама, ми то добро знамо, то је више од три милиона људи. Узгред, нормализација ситуације на територији Сирије доводи до повратка многих људи на своје кућне прагове. Више од 300.000 људи прешло је границу, а милион људи који су размештени унутар граница Сирије, вратило се својим домовима. Разумемо забринутост Турске у вези са заштитом безбедности својих јужних граница и сматрамо да су то законити интереси Републике“, рекао је Путин на заједничкој конференцији за медије, одржаној у оквиру авио-салона „МАКС 2019“ у Жуковском.
Он је додао да Москва полази од става да је стварање зоне безбедности на јужној граници Турске добар услов за очување територијалне целовитости саме Сирије.
„У том смислу подржавамо све услове који су усмерени на деескалацију у тој зони“, додао је Путин.
Зона деескалације не сме бити уточиште терориста
Путин је истакао да су Русија и Турска забринуте због ситуације у Идлибу и додао да зона деескалације не сме да буде уточиште терориста.
„Терористи и даље нападају положаје сиријских владиних снага, покушавају да нападају руске војне објекте. Зона деескалације не сме да буде уточиште терориста, а самим тим ни платформа за нове нападе. Разговарао сам с председником Турске о заједничким мерама за неутрализацију терористичких упоришта у Идлибу и нормализацији ситуације у тој зони, као и у Сирији у целини“, рекао је Путин и додао да је с турским колегом означио додатне мере за ликвидацију терориста у Идлибу.
Он је нагласио да се Русија и Турска залажу за територијалну целовитост Сирије и истакао да је недопустиво делити ту земљу на зоне утицаја.
Руски председник је истакао и да Русија и Турска сматрају да је најефикаснији механизам за решавање кризе у Сирији астански формат преговора, као и да је неопходно усредсредити се на стабилизацију ситуације у тој земљи „на терену“ и на тражење политичких решења, у складу с Резолуцијом 2254 Савета безбедности Уједињених нација.
„Русија и Турска блиско сарађују у астанском формату, уз учешће Ирана. Сматрамо да је тај формат најефикаснији механизам за решавање сиријске кризе“, рекао је Путин.
Руски председник је навео да је једна од тема сусрета било и формирање сиријског уставног комитета и да се нада да ће он ускоро почети да ради у Женеви.
Ердоган: Терористи морају што пре да напусте север Сирије
Ердоган је изјавио да је с Путином разговарао о питању стварања зоне безбедности на северу Сирије.
„Разуме се, имали смо могућност да разговарамо о том питању. И ја лично, и министар иностраних послова наше земље, и министар одбране, преко својих канала, то разматрамо… Терористичке организације морају што пре да напусте регион и морају да испуне дату реч у вези са стварањем зоне безбедности“, рекао је Ердоган.
Он је навео да се сада „периодично изводе напади из пограничне зоне на територији Сирије и да управо из те тачке гледишта Турска спроводи припреме у пограничној зони на својој територији“.
Према његовој оцени, дејства сиријске армије у Идлибу отежавају испуњавање меморандума о решавању кризе који је усвојен у Сочију.
„С председником Русије Владимиром Путином сам се дотакао сиријске тематике, посебно у вези с идлибском зоном деескалације. Према меморандуму из Сочија, који смо потписали у септембру прошле године, успели смо да постигнемо релативну стабилност, али, нажалост, од маја владине снаге бомбардују и цивилне објекте, чиме су нарушиле тај релативни мир. Нажалост, то и отежава испуњавање сочинског меморандума", рекао је Ердоган.
Ситуација у сиријској провинцији Идлиб у последње време је једно од основних питања решавања сиријске кризе. Влада Сирије је 1. августа објавила примирје у том региону под условом да се поштује меморандум о зони деескалације из 2018. године.
Четири дана касније, међутим, објављено је да се обнавља војна операција против терористичких групација због тога што милитанти не поштују примирје.
Анкара и Вашингтон постигли су раније договор о стварању координационог центра за заједничке операције и планирану зону безбедности на северу Сирије.
Званични Дамаск се категорички успротивио том споразуму, пошто према мишљењу сиријских власти, он задире у суверенитет и територијалну целовитост Сирије и нарушава међународно право.