Група Е: САД, Турска, Чешка, Јапан
Игра се у Шангају.
Група у којој се, са једне стране, не поставља питање победника, а док ће, са друге стране, бити веома занимљиво ко ће са позиције два ићи у следећу рунду такмичења.
Америка без великих звезда
Ово је, можда, први пут после чувеног локаута 1998. да селекција САД долази на неко велико такмичење без бар неколико великих НБА звезда.
Зато је највеће име ове репрезентације свакако седамдесетогодишњи тренер српског порекла Грег Попович, освајач пет шампионских прстенова с Сан Антониом, коме овог лета није било нимало лако да састави тим за Мундобаскет, јер су му редом отказивали Леброн Џејмс, Расел Вестбрук, Џејмс Харден, Стеф Кари, Кевин Дурент... Оно што га разликује од претходног селектора САД Мајкла Кжижевског је да чувени Поп европску кошарку помно прати од 1988, савршено је разуме, а и чест је гост Београда, где је учествовао као предавач на чувеној Београдској тренерској клиници.
И поред бројних отказа, репрезентација САД је и даље први фаворит за злато, а предводиће је бековска линија у саставу Кемба Вокер, Џејсон Тејтум и Донован Мичел, и то је сигурно најјачи део америчког тима.
Who's ready to catch @usabasketball 🇺🇸 at the #FIBAWC? ⭐️@smart_MS3 @Original_Turner
— Basketball World Cup (@FIBAWC) August 30, 2019
Brook Lopez@masonplumlee #USAGotGame pic.twitter.com/Uj0YZiq8Yt
Главне мане те екипе су младост, неискуство на такмичењима овог типа и центарска линија, тако да многи сматрају да је ово једна од најслабијих америчких екипа у последњих 20 година.
Турци у покушају да сруше традицију
Иако је увек имала добре играче, Турска је високе пласмане остваривала само на такмичењима на којима је била домаћин. Оба пута су то била сребра — на Европском првенству 2001. поражени су у финалу од Југославије, а на Светском првенству 2010. од селекције САД, након што су у полуфиналу поразили репрезентацију Србије, после велике судијске грешке и признатог коша, који је постигнут након што је турски играч Керем Тунчери згазио аут-линију.
Чини се да чета некада сјајног плеја, а сад селектора Уфука Сариџе ни овај пут неће моћи против традиције, и поред великих НБА имена Ерсана Иљасове и Чедија Османа, те двојице натурализованих Американаца Скотија Вилбекина и Алија Мухамеда.
Треба поменути још једно добро познато име на овим просторима – бившег центра Партизана Семиха Ердена. Очекивања су велика, али други круг је, вероватно, максималан домет за екипу са Босфора.
Чешка — дебитант без свог најбољег играча у 21. веку
Иако је Чехословачка била један од оснивача ФИБА и чест учесник великих такмичења, ово је за Чешку прво учешће на светским првенствима. Прво велико такмичење овог типа Чеси ће играти без своје највеће звезде и најбољег играча у последње две деценије — Јана Веселог.
Зато је прва звезда овог тима Томаш Саторански, а треба поменути још једно име добро познато нашим љубитељима кошарке — Блејка Шилба, некадашњег кошаркаша Црвене звезде.
Крајњи домет ове екипе: Борба са Турском за пласман у други круг такмичења.
Аутсајдер који то можда и није
Јапан је прилично редован учесник светских шампионата, али се чини да ће и ово такмичење, због тешке групе у којој се налази, завршити као већину претходних — после такмичења у групи. Иако су бљеснули и победили Немачку и Нови Зеланд у припремном периоду, чини се да репрезентативци Земље излазећег сунца у овој конкуренцији не могу даље од првог круга.
Звезде тима, који са клупе предводи Аргентинац Хулио Ламас, јесу НБА играчи Јута Ватанабе и Руи Хачимура.
How does @rui_8mura look in @JAPANBASKETBALL 🇯🇵 colors? 🤩#JapanGotGame #FIBAWC pic.twitter.com/gfPBIRBYJp
— Basketball World Cup (@FIBAWC) August 30, 2019
Вероватан поредак: САД сигурно прве, Турска и Чешка у борби за друго место и мале шансе за Јапан који ће вребати из прикрајка.
View this post on Instagram