Пре скоро две недеље, због сукоба у коалицији коју су чинили Покрет „Пет звезда“ и Лига, лидер Лиге и министар унутрашњих послова Матео Салвини тражио је гласање о поверењу Влади. Да би то гласање било избегнуто, лидери Покрета „Пет звезда“ Луиђи ди Мајо и Демократске партије Никола Цингарети постигли су договор о формирању нове Владе под председништвом досадашњег премијера Ђузепеа Контеа.
Звезда у заласку
Настао као опозиција систему, понајвише као опозиција левици, која је заступљена кроз Демократску партију (која је настала као унија бивших комуниста и делова левих демохришћана), Покрет „Пет звезда“, према Јанковићевим речима, улазећи у коалицију са својим дојучерашњим љутим противницима, губи свој идентитет и шансу да на дужи рок представља значајну политичку снагу у Италији.
„Може да се очекује наставак старе, претходне политике, која је на линији Брисела, уз неке козметичке измене. Демократска партија је јасно рекла да нема намеру да мења своју политику и да су ту да врате Италију у оквире бриселске Европе. То стално истичу. Не види се нека велика опозиција томе од стране Покрета ’Пет звезда‘, који самим тим што су изашли из Владе, а нису тражили изборе као Лига, него су одлучили да остану у Влади, немају снаге за неке веће компромисе. Једино што могу је да траже што веће учешће у власти“, сматра Јанковић.
Расцеп на брзој прузи
Отворено питање је, додаје он, хоће ли нова Контеова Влада трајати до, како је најављено, 2023. године, када би требало да се одрже нови редовни избори, или ће, услед неке нове кризе или због неповерења које већина италијанских бирача гаји према новој Влади, после неког времена бити расписани нови избори.
Формалан разлог за распад Владе Италије, прве коју су формирале вансистемске странке Лига (некадашња Лига за север) и Покрет „Пет звезда“, било је неслагање око реализације великог инфраструктурног пројекта — брзе пруге која је требало да повеже долину Лоаре у Француској са тренутно највећом медитеранском луком Ђеновом (прошле године, Ђенова је по тонажи истоварене робе претекла Марсеј).
Док је Лига сматрала да пројекат треба да буде реализован, Покрет „Пет звезда“, у чијем се програму пуно полаже на заштиту животне средине, сматра да од пројекта треба одустати јер штети животној средини.
Расте Лига
Суштински, каже Јанковић, константан раст популарности Лиге и притисак неформалних носилаца моћи и Немачке и Француске на Италију, узроковали су пад Владе.
„Ти притисци су се огледали, на пример, на тај начин што су обарали вредност италијанских обвезница и тако правили приказ економских слабости Италије, настојећи да уцене Владу Италије да се врати на путеве Брисела и на све оно што је бриселска еврократија зацртала — да Италија настави да прима мигранте из Африке и да не наставља да развија политике које су утемељене на суверености и одбрани националног интереса, него да више гледа шта је интерес бирократа у Бриселу“, истиче Јанковић.
За то време, популарност Лиге и даље расте, додаје наш саговорник. Тој партији, као опозиционој, биће отворене могућности да још јаче наглашава своју антибриселску политику и да на тај начин додатно јача своју позицију пред наредне изборе.