Он је истакао да је процес размене затвореника веома важан, посебно у контексту стварања атмосфере која ће допринети решавању унутрашњег конфликта у Украјини.
„Очекујемо од новог руководства Украјине да испуни, како сам већ рекао, кључне одредбе комплекса мера, као и да саопшти да је реално спремно да испуни оне договоре који су постигнути у Паризу у октобру 2015. године и у Берлину у октобру 2016. године“, нагласио је представник Кремља.
Самит „нормандијске четворке“ мора донети резултате
Ушаков је рекао да се Русија не противи одржавању самита „нормандијске четворке“ (Француска, Русија, Украјина, Немачка) у Француској, који је предложио председник те земље Емануел Макрон, али је нагласио да је потребно пажљиво припремити тај састанак.
Према његовим речима — „једно питање које се разматра већ неколико година, јесте званично утврђивање такозване ’Штајнмајерове формуле‘“.
„Штајнмајерова формула“ утврђује механизам озакоњивања локалне самоуправе у појединим деловима Доњецке и Луганске области — на привременој основи, на дан избора, као и на сталној основи, након објављивања извештаја ОЕБС-а о резултатима избора — у складу са законом о специјалном статусу Донбаса.
„До сада она у писаној форми нигде није потврђена. Иако смо ми у том контексту направили велики компромис“, рекао је Ушаков и додао да ће реализовање утврђених одредби допринети припреми за нови сусрет „нормандијске четворке“.
„Ми смо, такође, веома јасно говорили о томе да је тај самит потребно пажљиво припремити и знати ка каквом би се резултату могло ићи. И увек смо подсећали на то да је украјинска страна, пре таквог самита, дужна да макар почне да испуњава свој ’домаћи задатак‘ у реализовању одредби комплекса мера усвојених у Минску и одредби одлука ’нормандијских‘ самита одржаних 2015. и 2016. године“, рекао је Ушаков.
Он је подсетио да још није утврђен датум одржавања самита, без обзира на то што су медији раније објавили да је могуће да ће он бити одржан у септембру.
„С Русијом, која је учесник у том формату, нико није усаглашавао конкретне датуме. Могућност одржавања самита је разматрана током наших преговора с председником француске Емануелом Макроном на југу француске, у телефонским разговорима с Макроном и немачком канцеларком Ангелом Меркел. Наша страна је, међутим, увек била спремна да ради у том формату“, рекао је Ушаков.