Дан први: Фаворити по плану, Иран и Порторико за инфаркт (видео)

© Фото : fiba.basketballЖестоку борбу водили су Порторико и Иран
Жестоку борбу водили су Порторико и Иран - Sputnik Србија
Првог дана Светског првенства одиграно је осам мечева — изненађења није било. Све утакмице, осим дуела домаћина и Обале Слоноваче, игране су на велики број поена, а на чак три меча победници су постигли преко сто кошева. Следи кратка рекапитулација првог такмичарског дана.

Првог дана такмичења, 31. септембра, одиграно је осам утакмица:

Група А

Пољска 80 — 69 Венецуела

Прилично досадна и неквалитетна утакмица, коју су Пољаци решили у своју корист.

У тиму Пољске најефикаснији је са 16 поена био Михал Соколовски, а још 15 је додао Матеуш Понитка. Венецуелу је са 14 поена предводио Нестор Колменарес.

Пољска ће следећу утакмицу играти у понедељак против домаћина Кине.

Обала Слоноваче 55 — 70 Кина

Још једна не превише квалитетна утакмица, коју је домаћин преломио у другом полувремену.

Најефикаснији у домаћој екипи био је Ајлуен Гуо са 17 поена. Код противника је Мохамед Коне постигао 9.

У понедељак ће афричка селекција укрстити копља са Венецуелом.

Група Б

Русија 82 — 77 Нигерија

Мало теже него што се очекивало, „зборнаја“ је дошла до своје прве победе на овом Светском првенству. Нигерија је чак имала и вођство, које је прокоцкала у завршници, испољивши главну бољку свих афричких селекција — недисциплину.

На крају, Русија је дошла до прве победе, а до ње су је водили Кулагин са 16 поена, Воронцевич са 14, Зубков са 12 и Фридзон, који је постигао 11 поена.

Нигерију је предводио Џош Окоги са 18 поена, који је био и најефикаснији играч утакмице.

У понедељак нас очекују сусрети Јужна Кореја — Русија и Нигерија — Аргентина.

Аргентина 95 — 69 Јужна Кореја

„Гаучоси“ су рутински победили Јужну Кореју.

Победи су највише допринели Николас Лапровитола са 17 и Факундо Кампацо са 11 поена.

Најефикаснији у дресу Јужне Кореје са 31 поеном био је натурализовани Американац Рикардо Ратлиф, познатији као Ра Гун А.

Детаљ са утакмице између Аргентине и Јужне Кореје
Дан први: Фаворити по плану, Иран и Порторико за инфаркт (видео) - Sputnik Србија

Група Ц

Шпанија 101 — 62 Тунис

„Фурија“ се у првом полувремену мучила против Туниса, а у једном тренутку у другој четвртини су чак и губили са 10 поена разлике. Онда су у другом полувремену додали гас за коначних плус 39.

Најефикаснији је био Рики Рубио са 17 поена, Љуљ је постигао 16, Хуанћо Ернангомес 13, Клавер и Рибас по 12, а Марк Гасол је дао 10 поена. Фаворит — по плану.

Иран 81 — 83 Порторико

Најзанимљивија и најнеизвеснија утакмица првог дана такмичарског програма.

Иранци су имали предност током целог меча на крилима сјајног Хададија, али су све прокоцкали на само минут до краја, када су Порториканци изједначили на 78:78, а потом прешли и у вођство тројком Уертаса. Хадади у следећем нападу враћа тројку за ново изједначење, на само 4 секунде до краја, али противник успева да преко Мохике постигне поене за коначних 83:81.

Утакмица за инфаркт и штета због сјајног Ирана.

Најефикаснији у тиму победника био је Давид Уертас са 32 поена, а Хамед Хадади је за Иран постигао десет поена мање.

У понедељак ћемо у овој групи гледати дуеле Тунис — Иран и Шпанија — Порторико.

Група Д

Ангола 59 — 105 Србија

Лагана победа светског, олимпијског и европског вицешампиона. Србија је показала већ на првом кораку зашто је сврставају међу фаворите за освајање медаље. Све детаље и ток утакмице можете видети на Спутњику.

„Орлове“ је до победе предводио Богдановић са 24 поена, Милутинов и Јокић постигли су по 14, а Марјановић је додао још 12 поена.

На паркету није било Немање Бјелице због повреде.

Следећу утакмицу Србија игра против Филипина у понедељак.

Филипини 62 — 108 Италија

Још једна утакмица у којој је победник постигао преко 100 поена. „Азури“ су просто прегазили Филипинце, а већ прва четвртина, завршена резутатом 8:37, показала је у ком смеру ће утакмица ићи.

Најефикаснији у репрезентацији Италије били су Датоме и Дела Вале са по 17 поена, а 16 поена је дао Данило Галинари. Блач, бивши НБА играч, био је најефикаснији у дресу Филипина са 15 поена, а исто толико је додао и Перес.

Италија ће следећу утакмицу играти против Анголе, а ако је судећи по првом колу — већ се зна ко ће из ове групе отићи у други круг такмичења.