Како сазнају „Новости“, Борел је дошао на самит у Хелсинки, али не и на састанак на којем је био и министар спољних послова привремених институција у Приштини Беџет Пацоли.
То је потврдио и шеф српске дипломатије Ивица Дачић, који је учествовао на састанку у Хелсинкију, чију атмосферу је и пре његовог почетка „подгрејала“ одлазећа шефица дипломатије Федерика Могерини, коју би управо Борел требало да наследи, јер је, противно досадашњој пракси, на самит ЕУ позвала и Приштину.
„Шпанија је била против тога да се они позову, јер ово је први пут да је позвана територија која је далеко од статуса кандидата за чланство у ЕУ. Досадашњи гимних формат ових састанака, који су се одржавали на сваких шест месеци, сада је вештачки промењен и учињен је преседан, па је тако Могеринијева, уместо да позове земље кандидате, позвала партнере са Западног Балкана. Ако је досадашња пракса била да се ови састанци одржавају у формату министара спољних послова држава-чланица ЕУ и кандидата за чланство, не видимо никакво оправдање за промену формата“, рекао је Дачић.
Он је током састанка у Хелсинкију изразио незадовољство Србије због тог потеза. Оштро је, каже, реаговао и на читаву листу захтева и критика упућених на рачун Београда. Наиме, на маргинама састанка пљуштале су поруке Србији од европских званичника, али и представника земаља у окружењу, и све су имале исте предзнак: „Одлучите се“, „Не можете да седите на више столица“, „Направите корак“, „Не лобирајте за повлачење признавања Косова“.