Очекује се да ће овогодишњу манифестацију „Дани Српске у Србији“ свечано отворити српски члан Председништва Босне и Херцеговине Милорад Додик, а да ће
манифестацију свечано затворити председница Републике Српске Жељка Цвијановић. И свечано отварање и свечано затварање манифестације биће у Народном позоришту у
Београду.
Уметнички део програма на свечаном отварању манифестације „Дани Српске у Србији“, 4. септембра у 20 часова, биће музичко-драмски програм, по сценарију Милована Витезовића, а у режији Драгана Елчића, уз учешће глумаца, музичара и играча из Републике Српске и из Србије, преноси портал „Екапија“.
На свечаном затварању овогодишње манифестације „Дани Српске у Србији“, 10. септембра у 20 часова, уметнички програм биће целовечерњи концерт Бањалучке филхармоније, дириговаће Ванеса Кременовић, а солисти су Снежана Савичић Секулић, Дуња Симић и Небојша Бабић.
„Трудили смо се да програми којима представљамо Српску у Србији буду из свих делова Републике Српске — од Приједора и Бања Луке, преко Добоја и Брчког, до Билеће и Требиња. У том широком луку, са једног до другог краја Републике Српске, у тој географској заступљености, требало се потрудити да и програми буду разноврсни, па ћемо тако ове године имати музичке програме за скоро све укусе и све генерације; имаћемо позоришне представе и за децу и за одрасле, као и једну монодраму у четири града; у књижевним програмима биће и поезије и прозе и сатире, а у току манифестације имаћемо и једну хуманитарну акцију: добровољно давање крви у организацији Удружења Срба Херцеговаца и пријатеља у Србији“, поручио је Млађан Цицовић, директор Представништва РС у Београду.
Народно позориште Републике Српске приказаће „Кокошку“ Н. В. Кољаде, у режији Предрага Штрпца у Крушевцу и Нишу, а Дечје позориште Републике Српске „Јежеву кућицу“ у новосадском Позоришту младих. Приједорско позориште ће у Сомбору приказати „Колубарску битку“ Добрице Ћосића, у драматизацији Б. М. Михиза и режији Александра Дунђеровића, а Градско позориште из Требиња Нушићевог „Аналфабету“, у адаптацији и режији Жељка Милошевића. Слободан Ћустић ће своју монодраму „О глуматању“ играти у четири града Србије: у Зрењанину, Краљеву, Суботици и Пожаревцу. Студентско позориште са Пала извешће комедију „Вечера будала“ у Дому омладине у Крагујевцу, а Бањалучко студентско позориште представу „Лајф“ у Смедеревској Паланци и Вршцу.
Академија наука и уметности представиће други том Енциклопедије Републике Српске, у Новом Саду и у Суботици говориће академик Рајко Кузмановић, председник АНУРС, и академик Љубомир Зуковић.
Српско културно-просветно друштво „Просвјета“ из Бијељине представиће своја издања и часопис „Српска вила“ у Сремској Митровици.
Песник Ранко Рисојевић наступиће у Тополи, Ранко Павловић и Јованка Стојчиновић Николић у Сремској Митровици, Тања Симеуновић и Здравка Бабић у Београду, а Миланка и Берислав Благојевић у Врбасу. Песник Горан Врачар и романописац Жељко Пржуљ наступиће у Аранђеловцу, а Недељко Зеленовић, Душан Зуровац, Јован Л. Делић и Радослав Милошевић у Зрењанину. Сатиричари Стеван Р. Стевић и Јово Николић наступиће у Нишу.
Етно-група „Ива“ из Добоја свираће и певати у Новом Саду, „Катера“ из Источног Сарајева у Београду и Ужицу, а „Оне три“ из Бања Луке у Шапцу и Врању.
Из Бањалуке у манифестацију „Дани Српске у Србији“ долази и КУД „Веселин Маслеша“, из Војводине АКУД „Соња Маринковић“, а из Грачанице Ансамбл народних игара и песама Косова и Метохије „Венац“.
Представништво Републике Српске у Србији ће у време ове манифестације, од 4. до 10. септембра, организовати и сусрете привредника Србије и Српске у сарадњи са привредним коморама Србије и Српске, а посебно и сусрете највиших званичника Републике Српске, пре свега председника Скупштине и председника Владе Републике Српске, а потом и министара у влади Републике Српске са политичким руководствима покрајине Војводине и градова у Србији.
„Све у свему, верујем да ћемо и ове, седме године манифестације ’Дани Српске у Србији‘ испунити очекивања и наше сталне публике и оних који ће ове године први пут бити са нама, као и да ћемо послати јасну поруку о никад пречем јединству српског народа, у очувању своје традиције, вере, језика и писма“, поручио је Цицовић.