„Данас је гувернерка Гречен Витмер предузела одлучујући корак за заштиту деце Мичигена од штетног дејства електронских цигарета. Мичиген је прва држава у Сједињеним Америчким Државама која је забранила ароматизоване додатке за никотинске електронске цигарете“, наводи се у саопштењу на сајту Владе Мичигена.
„Мој главни задатак на месту гувернера је безбедност наше деце. Сада компаније које продају електронске цигарете користе додатке са аромом слаткиша, како би нашу децу навукле на никотин, и неосновано стварају уверење да су ти производи безбедни. Данас је свему томе дошао крај“, рекла је гувернерка поводом увођења забране продаје ароматизованих адитива у државним продавницама и преко интернета.
Произвођачи праве адитиве са укусом популарних карамела, сокова и жвакаћих гума, преноси лист.
My number one priority is keeping our kids safe. Right now, companies selling vaping products are using candy flavors to hook children on nicotine and misleading claims to promote the belief that these products are safe.
— Governor Gretchen Whitmer (@GovWhitmer) September 4, 2019
That ends today. https://t.co/qPJSb6OTZN
Раније је Одељење за медицину те америчке државе саопштило да је популарност конзумирања ароматизованих електронских цигарета међу младима достигла ниво ванредне ситуације и да представља претњу по јавно здравље.
Забрана ступа на снагу 5. септембра и биће на снази шест месеци, а продужаваће се и након истека тог рока. Осим забране продаје, од данас је у рекламама за те производе у Мичигену забрањена употреба речи као што су „чист“, „безопасан“ и „здрав“, јер оне стварају лажну слику у вези са пушењем.
Према подацима Владе Мичигена, од 2017. до 2018. године број корисника електронских цигарета међу ученицима виших школа порастао је за 78 одсто, а међу средњошколцима за 48 одсто. Сваки пети ученик више школе је 2018. године редовно пушио електронске цигарете, а укупан број малолетних корисника тих производа у Сједињеним Америчким Државама могао би достићи 3,6 милиона.
Амерички Центар за превенцију и контролу болести раније је издао саопштење о наглом порасту плућних и респираторних болести међу заљубљеницима „вејпинга“. У земљи се тренутно у 22 државе истражује укупно 193 таква случаја. У оквиру истраге проучавају се случајеви тешких плућних болести које нису изазване инфекцијом.