Британски посланици су у даљу процедуру пустили закон који блокира неуређен излазак Велике Британије из ЕУ 31. октобра, задавши још један ударац премијеру Борису Џонсону.
Доњи дом је са 327 гласова за и 299 против гласао за закон који Џонсона обавезује да од ЕУ затражи продужење рока за „брегзит“, и то до 31. јануара 2020. године, осим ако Парламент не одобри нови споразум, или ако до 19. октобра не гласа за излазак без договора са Унијом, јављају агенције.
Закон је на тај начин прошао прву фазу, а уколико буде усвојен у потпуности, он ће приморати премијера Бориса Џонсона да затражи да се продужи рок за „брегзит“ после 31. октобра, ако се не постигне договор са ЕУ.
Џонсон је упозорио да ће тражити да се посланици одмах изјасне о ванредним изборима, ако закон буде усвојен.
Амандмани за опструкцију закона, одбачен Џонсонов предлог о ванредним изборима
Нико се не усуђује да процени како ће та дебата протећи, али није искључено да ће потрајати наредних неколико дана. Наиме, заговорници „брегзита“ у Дому лордова припремили су више од 100 амандмана у намери да опструишу усвајање закона.
Уколико Дом лордова усвоји неке амандмане на предложени закон, о њима ће морати да одлучују и посланици Доњег дома.
Тек када прође све фазе гласања, предлог закона може да добије краљичино одобрење и да коначно буде проглашен законом.
Џонсон је јуче претрпео велики пораз у Парламенту, пошто су побуњеници међу његовим торијевцима и опозициони посланици гласали за преузимање контроле над изласком Велике Британије из Европске уније.
Британски премијер, који се залагао за излазак земље из ЕУ 31. октобра, са или без споразума, најавио је да ће расписати ванредне изборе за 15. октобар.
Рекао је да су избори једини начин да се изађе из новонастале кризе, ако га посланици приморају да затражи одлагање „брегзита“. Посланици су, после дебате, његов предлог одбили.
Из владајуће Конзервативне партије избачен је 21 посланик који је гласао за покретање поступка за усвајање закона којим би се спречио излазак Велике Британије из ЕУ без договора.