На Мундобаскету су 3. септембра игране утакмице другог кола у групама Е, Ф, Г и Х:
- Јапан – Чешка
- САД – Турска
- Црна Гора –Нови Зеланд
- Бразил – Грчка
- Немачка – Доминиканска Република
- Јордан – Француска
- Аустралија – Сенегал
- Литванија – Канада
Six more teams booked their Second Round tickets! ✔️ #FIBAWC #WorldGotGame
— Basketball World Cup (@FIBAWC) September 3, 2019
More ⤵️.
📖 https://t.co/43XzwEusEs
📲 https://t.co/6BBBf67dk5 pic.twitter.com/9Qm8O6UAqQ
Чешка је у другом колу групе Е савладала Јапан и тако дошла до своје прве историјске победе на светским шампионатима.
После опипавања снага и изједначене игре у првој четвртини, Чешка је у другој стекла предност коју није испустила до краја меча. Иако је шут из игре нешто боље служио Јапанце, скупо их је коштала изузетно слаба реализација са линије слободних бацања (8/18). Противницима су дозволили и да се растрче, па је Чешка постигла 16 поена из брзих контри.
Чешку је у победи предводио некадашњи кошаркаш Црвене звезде Блејк Шилб, са 22 поена, колико је убацио и Јаромир Бохачик. Двоцифрен је био још и Томаш Саторански, који је уписао и 6 скокова и 7 асистенција.
У екипи Јапана је, очекивано, најбољи играч био Руи Хачимура, са 21 поеном, шест скокова и 4 асистенције, а следили су га Јута Ватанабе са 15 поена, Ник Фазекас са 12 и Макото Хеиђима са 10 поена.
Изузетно занимљив меч са великим бројем преокрета и готово константном резултатском клацкалицом, који је отишао у продужетак, одиграле су Сједињене Америчке Државе и Турска у Шангају.
Турци су имали могућност да до победе дођу и у регуларном делу, имали вођство од два поена и добром одбраном приморали Американце на неорганизован напад, али је Осман направио фаул у последњој секунди при шуту Тејтума за три поена. Са два погођена бацања, Тејтум је САД одвео у продужетак.
Ништа мање драматично није било ни на крају додатних 5 минута – Турци су имали предност, али су је прокоцкали промашивши 4 слободна бацања у завршници.
Најефикаснији играч „дрим тима“ био је Крис Мидлтон са 15 поена, а пратио га је Кемба Вокер са 14. Дабл-дабл учинак имао је Џејсон Тејтум (11 поена и 11 скокова), који се повредио у последњим секундама утакмице.
У редовима Турске истакли су се Иљасова са 23, Махматоглу са 18 и Осман са 15 поена.
Поразом од Новог Зеланда, кошаркаши Црне Горе изгубили су сваку шансу за пласман у други круг Светског првенства у Кини.
Иако су „високи црни“ на паузу отишли са предношћу од 9 поена, „ђетићи“ нису били спремни да се предају, па су успели да стигну, а у једном тренутку и престигну противника. Међутим, са три везане тројке у 4/4, Смит Милнер и Вебстер су успели да утакмицу преломе у своју корист.
Разиграни Кори Вебстер је предводио тим Новог Зеланда до победе са 25 поена, 6 скокова и 7 асистенција, а сјајно га је пратио и Ајзак Фоту са 20 поена и 7 скокова.
У црногорској селекцији најбољи је био Никола Ивановић са 18, Никола Вучевић је постигао 15, а по 13 поена дали су Бојан Дубљевић и Петар Поповић.
Тесном победом над Грчком, коју је мало ко очекивао, изабраници Аце Петровића обезбедили су своје место у другој рунди такмичења.
Грци су прокоцкали чак 17 поена предности, колико су имали два минута пре краја првог полувремена, а за коју су заслужни били пре свега Слукас и Калатес. Имали су велики проблем са изгубљеним лоптама (16) и слаб учинак из рекета (28 поена наспрам 46 Бразила).
Велики проблем за грчку екипу донела је и слаба партија највеће звезде тима и најкориснијег играча НБА лиге Јаниса Адетокумба, који је за цело прво полувреме успео да постигне само један кош из игре.
Селектор Бразила Аца Петровић припремио је сјајну одбрану за „лудог Грка“, ког је чувао ветеран Алекс Гарсија.
Најефикаснији Бразилац био је Андерсон Варежао са 22 поена и 10 скокова, а пратили су са Соуса са 15 и Барбоса и Гарсија са по 13 поена.
У екипи Грчке највише поена је постигао Принтезис – 20, а двоцифрени су били још и Калатес са 16 поена, 7 скокова и 4 асистенције и Адетокумбо са 13 поена. Слукас је имао 9 поена али и 11 асистенција.
Немачка 68 – 70 Доминиканска Република
Победа Доминиканске Републике над Немачком била је прво велико изненађење овог Мундобаскета. Са два пораза на старту првенства, и пораза Јордана од Француске „панцери“ су елиминисани из друге фазе такмичења.
Доминикана је издржала силовит налет Немачке у финишу утакмице, али је са промашеним шутом Бартела за три поена и победу успела да стигне до свог другог тријумфа на Светском првенству у Кини, који јој је коло пре краја прве фазе такмичења обезбедио место у 16 најбољих.
Немце је коштао изузетно лош проценат шута за три поена – постигли су три тројке из 19 покушаја.
Најефикаснији у победничком тиму био је Виктор Лиз са 17 поена, 5 скокова и 4 асистенције, а пратио га је Варгас са 16 поена и пет скокова. Двоцифрен у тиму Доминиканске Републике био је још и Робертс са 10 поена, док је Солано уписао 8 поена и 11 асистенција.
У екипи „панцера“ највише поена је постигао Дениш Шредер – 20, уз 3 скока и 7 асистенција, а двоцифрени су били и Данијел Таис са 12 и Маодо Ло са 10 поена.
Победом над Јорданом, „триколори“ су оверили карту за други круг такмичења.
Француска је „прегазила“ Јордан пре свега сјајним учинком ван линије 6,75 (12/19), као и реализацијом напада после изгубљених лопти противника – „галски петлови“ су прикупили 34 поена на тај начин, док су ух Јордану допустили само 5.
„Триколори“ су и лепо распоредили поене, будући да је пет играча Француске имало двоцифрени учинак. Најефикаснији је био Нандо де Коло са 19 поена и 8 асистенција, Руди Гобер је додао 16, уз 13 скокова и две блокаде, Еван Фурније је постигао 13 поена, Нтилкина 12, уз 5 скокова, 5 асистенција и три украдене лопте, а Мбаје је уписао 11 поена.
У тиму Јордана најбољи играч је био Дар Такер са 20 поена, а двоцифрен је био још само Заид Абас са 12.
Победом над Сенегалом Аустралија је обезбедила пласман у други круг такмичења, највише захваљујући Џоу Инглсу, коме је једна асистенција недостајала да се упише у историју као први играч са трипл-дабл учинком на утакмици светског шампионата.
Сенегал је показао другачије лице у односу на екипу коју је Литванија демолирала пре само два дана, али снажнија игра није била довољна за победу над Аустралијом, која је сјајно комбиновала, забележивши чак 28 асистенција.
Најбољи играч на паркету био је Џо Инглс, са 17 поена, 10 скокова и 9 асистенција, уз две блокаде. Поред њега, у тиму „кенгура“ истакли су се Пети Милс са 22 поена, Арон Бејнс са 12, као и Делаведова, који је уписао 6 поена, али и 8 скокова и 7 асистенција.
У афричкој екипи најефикаснији је био Далмеида са 14 поена, Ндур и Ндоје су додали по 13, док је двоцифрен био и Мухамед Фаје са 12 постигнутих поена.
Литванија је победом над Канадом разрешила ситуацију у „групи смрти“ коло пре краја, прикључивши се Аустралији као сигуран путник у другу рунду.
Балтичка екипа је надскакала северноамеричку (46-27), постигавши 23 поена из другог напада, после 19 офанзивних скокова. Доминирали су Литванци у рекету, из ког су постигли чак 52 поена.
Свих 12 играча Литваније „осетило“ је паркет против Канаде, а њих 11 се уписало у стрелце. Најбољи је био Едгарас Улановас са 15 поена, а пратили су га Ваначијунас са 13 поена и 8 скокова, и Лекавичијус и Калнеитис са по 11, док је Сабонис убацио 10, уз 8 скокова и 4 асистенције.
У екипи Канаде најбољу партију је имао Кајл Вилчер са 24 поена, а двоцифрени су били још и Кори Џозеф са 15 и Кем Бирч са 12 поена.