„У принципу, веома позитивно посматрамо нашу сарадњу, али са жаљењем констатујемо да још увек нема успеха у решавању великог број веома важних проблема“, рекао је портпарол руског председника Дмитриј Песков у интервјуу за телевизију „Русија“.
Коментаришући још један састанак председника Русије Владимира Путина и јапанског премијера Шинза Абеа на маргинама Источног економског форума, током којег је поново покренута тема мировног споразума, Песков је признао да на ту тему јапанска страна „природно има велика очекивања“.
„Проналажење решења за таква витална питања могуће је искључиво на основу узајамног поверења“, додао је Песков.
Председник Русије је током недавно одржаног Источног економског форума у Владивостоку рекао да се Русија, у спору са Јапаном око јужног дела Курилских острва, ослања на исход Другог светског рата.
Спор око Курилских острва
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године.
Москва инсистира на томе да су острва ушла у састав Совјетског Савеза на основу исхода Другог светског рата и да руски суверенитет над њима не подлеже преиспитивању.
Совјетски Савез и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију, у којој је Москва пристала да, након закључивања мировног споразума, размотри могућност предавања острва Хабомаи и Шикотан Јапану. Судбина Кунашира и Итурупа није била тема преговора.
Преговори који су уследили, међутим, нису довели до резултата, а две земље до данас нису потписале мировни споразум.
У новембру прошле године у Сингапуру су се састали Владимир Путин и јапански премијер Шинзо Абе, који је тада изјавио да је договорено да се убрзају преговори ка мировном споразуму, на основу Декларације из 1956. године.
Москва наглашава да је Јапан дужан, пре свега, да призна исход Другог светског рата, укључујући и руски суверенитет над Јужним курилским острвима.