Деветог септембра 1944. године у Бугарској се догодио државни удар, услед чега је земља, која се налазила на страни Немачке у Другом светском рату, прешла на страну блока који се борио против нациста. До 1990. године тај дан се обележавао као национални празник. У неким изворима догађај се назива и социјалистичком револуцијом.
Аутор „дела“, скулптор Андреј Врабчев не сматра да је његов поступак вандалистички. Он је рекао да се са државним ударом у земљи појавило много оних који су чинили злочине, скривајући се иза идеје антифашизма.
„Многи су убијени, одузимана је имовина без суда и изречених пресуда. Немогуће је да се у друштву читаве групе људи крију иза маске антифашизма. Овде нема вандализма, уметност не треба да плаши. Мој став је више моралан, него политички“, рекао је Врабчев за бугарске медије.
Он је додао да својим поступком жели да подстакне грађане да се замисле над догађајима из тог периода.
„Никога не желим да увредим, желим да их подстакнем на размишљање. Прошло је довољно времена да можемо да оценимо догађаје и да се не осећамо као да нас оптужују“, рекао је он.
Према речима Врабчева, то није празник, него црни датум у историји Бугарске.
„Док не добијемо прави одговор, у друштву неће доћи до помирења, којем стремимо 30 година“, оценио је он.
Бугарски корисници Фејсбука су прокоментарисали тај догађај. Један од корисника је написао да и он негативно доживљава 9. септембар, али да поступак Врабчева сматра вандалистичким.
„Таква манифестација вандализма је одвратна. И ја сматрам да је 9. септембар трагичан датум у бугарској историји, али такав антикомунизам изазива гађење“, прокоментарисао је Јавор Дачков.
Подсетимо, недавно су вандали у Софији поново префарбали споменик совјетској војсци.
Деветог септембра у Софији се отвара изложба, која је посвећена 75. годишњици ослобађања Источне Европе од нацизма.
Министарство спољних послова Бугарске је прошле недеље саопштило да не негира допринос СССР-а у победи над нацизмом, али и да апелује да се не затварају очи на „репресију дугу пола века“ и да се не подржавају „сумњиве историјске тезе о ослобађању“.
Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова позвала је бугарске колеге да не преписују историју.