„Мало сам погубљен јер нисам очекивао овакву церемонију, мислио сам само да дођем и да те загрлим, да ти захвалим на заједничком раду и пожелим успеха у даљој каријери, због чега се и извињавам што сам закаснио“, рекао је Лавров на почетку говора.
„Нећу понављати све те историјске чињенице о пријатељству наших народа и братства Словена о којима је говорио амбасадор, то нису све странице наше заједничке историје — историје братства Словена и православаца. Ми смо у најтежим тренуцима били заједно, подржавали један другог, не зарад егоистичних циљева, већ зато што смо били сигурни у то да људи морају да живе у миру и слози, а све те странице наше историје то и потврђују“, нагласио је.
Лавров је оценио и да ту историју данас многи политичари покушавају да промене, да нам је отму, али да зарад наших народа и деце ми то нећемо дозволити.
Лавров је подсетио да ће Русија и Србија у блиској будућности заједно обележавати велике јубилеје.
„Већ у октобру ћемо славити 75 година од ослобођења Београда од фашиста, а у мају наредне године славићемо 75. годишњицу од победе у Другом светском рату и врло смо захвални председнику Александру Вучићи који је потврдио да ће учествовати у тој манифестацији, а ја сам сигуран да ће нам та наша слога и приврженост правди помоћи да истрајемо у свему, а пре свега по питању проблема Косова, који раздире цео Балкан“, истакао је руски министар.
Према његовим речима, проблем Косова је постао велика геополитичка игра са високим улозима, а највећи проблем је што се по том питању западне земље воде геополитичким циљевима, а не интересима људи који су вековима живели на тој земљи.
„Сигуран сам да ће правда победити и да ћемо ми увек бити заједно са српским народом у тој тешкој и принципијелној борби“, додао је.
Лавров се осврнуо и на крилатицу коју је у свом говору споменуо одлазећи српски амбасадор, а која гласи: „Русија не може умом да се схвати, у Русију можеш само веровати“.
„Умом Русију вероватно никада неће бити могуће разумети чак и када поверујеш у њу, али ако поверујеш онда можеш душом да је разумеш и да схватиш многе руске традиције које код већине странаца изазивају страх, али не и код Срба“, закључио је.
Иначе, Лавров јако ретко иде на опроштајне пријеме страних амбасадора, а последњи пут у Амбасади Србије је био 2006. године.