Према његовим речима, проблематика са ракетама средњег домета представља питање стратешке стабилности и европске безбедности.
„Сматрамо да би и сами Европљани требало да буду заинтересовани за то да учине све како не би допустили да њихов континент постане платформа за распоређивање и лансирање америчких ракета“, рекао је дипломата.
Он је истакао да би такво распоређивање ракета угрозило територије европских држава.
Грушко је додао да је Русија добила сигнал од НАТО-а да та алијанса не планира да размешта нуклеарне ракете средњег домета.
„Било какво постављање америчких ракета средњег домета у регионима који се налазе у непосредној близини Русије имаће стратешки значај и утицаће на стратешку равнотежу. Та претња ће бити још већа у поређењу са стратешким системима, јер се време лета скраћује“, закључио је Грушко.
Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета
СССР и САД су потписале Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета 1987. године. Стране су се обавезале да ће уништити све системе балистичких и крстарећих ракета копненог базирања средњег и кратког домета. Споразум је формално окончан 2. августа, након што су се САД званично повукле из тог уговора старог више од три деценије. Потом је и председник Русије Владимир Путин потписао Закон о обустављању Споразума.
Вашингтон је иступио из Споразума оптужујући Русију да га крши, а Москва је одбацила све оптужбе.