00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Британија диже узбуну због „Велике игре“ Русије, коју је сама измислила

© AP Photo / Alexander ZemlianichenkoЗастава Велике Британије испред амбасаде Русије у Лондону
Застава Велике Британије испред амбасаде Русије у Лондону - Sputnik Србија
Пратите нас
Командант Обједињене команде оружаних снага Велике Британије Патрик Сандерс упозорио је да би Русија могла да обнови такозвану „Велику игру“ и позвао је Кабинет за ванредне ситуације (КОБРА) Владе Велике Британије да покрене нови начин координације свих ресурса — војних, институционалних и цивилних.

Подсетимо — „Велика игра“ је термин за геополитички сукоб британске и руске империје у борби за геополитичку доминацију у Централној Азији у 19. и почетком 20. века, а према мишљењу британског генерала, повратак ка стратешком ривалству великих држава данас означава да се рат води паралелно на бојном пољу, али и у сајбер-простору.

Сандерс је позвао Владу Велике Британије да активира све војне и цивилне ресурсе и да створи национално тело на сталној основи, који би моментално реаговало на све сличне ситуације, будући да земље попут Русије и Кине прете да се „Велика игра“ поново покрене у новој форми, и то „на стероидима“.

Према његовим речима — претња може да стигне од „непријатељских“ држава, као и од „насилних екстремиста“.

Комитет КОБРА координише акције Владе Велике Британије у случајевима националних и регионалних криза, или за време догађаја у иностранству који имају озбиљне последице за Велику Британију, а британски генерал сматра да је стварање таквог центра или механизма ван КОБРА, уз кризне центре које Британија већ има, важан део јачања отпорности Велике Британије на стратешке претње са којима се она суочава.

© Sputnik / Alex McNaughton / Уђи у базу фотографијаПрипадници британске војске чисте место тровања Скрипаљевих у Солсберију
Британија диже узбуну због „Велике игре“ Русије, коју је сама измислила - Sputnik Србија
Припадници британске војске чисте место тровања Скрипаљевих у Солсберију

Сандерс је подсетио на реакцију британских власти на тровање Скрипаљевих у Солсберију прошле године, која је, како је рекао, била „невероватно ефикасна“, што представља добар пример како различите институције Владе могу да се уједине да би решиле кризу.

Руски експерти подсећају да кроз историју модерне Европе, од Француске револуције 1789. године, па све до данас, Велика Британија примењује доктрину русофобије, као саставни део своје спољне политике.

Заменик председника Комитета за одбрану руске Државне думе Александар Шерин наводи да су Велика Британија, Енглеска и Британско царство одувек радиле против Руске Федерације, Совјетског Савеза и Руске империје. Увек када се Русија суочавала са неким отпором, Британија је отворено или тајно подржавала супротну страну.

Шерин тврди да у свим догађајима у Русији — у убиствима царева и у убиствима амбасадора постоји траг британске обавештајне службе и корупционог новца, као и да ће та земља увек гледати како да нашкоди Русији.

Шерин сматра да заустављањем одлива капитала зарађеног у Русији у Велику Британију и прекидом контаката са том државом, Москва може да да ефикасан одговор на непријатељске акције Лондона и то јој неће наштетити.

Како је објаснио — све лоше што се дешава у Русији има британске корене, а све то раде „туђим рукама“. Због тога је, сматра он, потребно да Москва прекине комуникацију са Британијом, уместо што је финансијски храни кроз своју олигархију. Према његовим речима — сви преваранти који пљачкају и варају руски народ увек нађу уточиште у тој земљи.

Депутат је подсетио и на речи угледног руског геополитичара, војног мислиоца и стратега Алексеја Вандама, који је рекао да — „горе од рата са англосаксонцима може бити само пријатељство“.

„Генерали се увек припремају за ратове који су прошли. Војници воле да играју ову врсту игре, застрашујући Владу са циљем да прибаве ресурсе за своје постојање — и то је све. А имати таквог играча, каква је Русија, за Велику Британију увек је било прикладно — можете да играте неке велике игре и трошите државни буџет на себе. То је веома повољна позиција за припаднике оружаних снага, играчке генерала. Најважнија ствар овде је да цивилна Влада треба да буде трезвена и објективно сагледа своје генерале, који могу да доведу економију до врло специфичних показатеља, по критеријуму потрошње у одбрамбеној индустрији“, рекао је за Спутњик руски политиколог Дмитриј Березњаков.

Експерти такође сматрају да ове изјаве, као и „случај Скрипаљ“ и друге оптужбе, имају за циљ да скрену пажњу бирача и уопште светске јавности од свих проблема са којима се Велика Британија тренутно суочава. Конкретно — није још најјасније шта ће бити са „брегзитом“ и са Европом.

Овакве изјаве говоре и о лидерским амбицијама Лондона, које су се поново јавиле када је Доналад Трамп постао председник САД. Другим речима — америчко лидерство је сада под сумњом, а Велика Британија покушава да преузме улогу светског лидера.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала