„Ако се транзит кроз Украјину настави, онда нећемо преиспитивати тарифе и тада ’Гаспром‘ неће морати да нам надокнади тај износ од 11 до 14 милијарди долара. Међутим, ако буду инсистирали на свом тренутном ставу, који ће довести до прекида транзита преко Украјине од 1. јануара 2020. године, онда ћемо их приморати да плате и да надокнаде наше губитке“, истакао је Витренко.
У октобру прошле године Витренко је тврдио да је Украјина већ поднела тужбу против Русије Међународном арбитражном суду за надокнаду штете, која је, наводно, учињена покретањем гасовода „Северни ток 2“ и застојем украјинског гасног транспортног система. Кијева процењује да ће губици износити 12 милијарди долара. Витренко је тада рекао да ће се радити „само о компензацији за изгубљени приход од тарифа“.
Постојећи уговори за испоруку и транзит руског гаса кроз Украјину истичу крајем 2019. године. За сада њихова будућност није сигурна. О новом споразуму се расправља на трилатералним састанцима Русије, Украјине и Европске комисије, а последњи такав одржан је у Бриселу у јануару. Нова рунда преговора планирана је за септембар.
Према речима министра енергетике Русије Александра Новака — Москва је спремна да продужи уговор за транзит гаса преко Украјине под постојећим условима и да настави испоруке Кијеву.
Новак је решавање судске парнице „Гаспрома“ и „Нафтогаса“ назвао једном од кључних тачака за постизање споразума.
Арбитражни суд у Стокхолму је 28. фебруара донео одлуку о спору између „Гаспрома“ и „Нафтогаса“ у вези са уговором о транзиту гаса. Суд је одлучио у корист „Нафтогаса“ и обавезао „Гаспром“ да исплати „Нафтогасу“ 4,637 милијарди долара за компензацију, зато што није испоручио договорене количине гаса за транзит преко Украјине. С обзиром на претходну одлуку (према уговору за испоруку гаса), руска компанија би требало да исплати мање — 2,56 милијарди долара. „Гаспром“ је саопштио да се не слаже са том одлуком.