Он је објаснио да је тужилаштво спровело правну анализу закона Магнитског и открило да је једна од одредби овог документа предвиђала финансирање „фонда за сузбијање утицаја Русије“. Током 2018. и 2019. године планирано је да му се пребаци 250 милиона долара „за коришћење сајбер-напада у земљама НАТО и ЕУ“.
„То јест, још 2017. године, користећи Закон Магнитског, Сједињене Америчке Државе предвиделе су да ће планирати да подрже медије и невладине организације, како би учествовале у мешању“, нагласио је Завалунов.
Закон Магнитског
Запослени у крупном инвестиционом фонду „Ермитиџ кепитал менаџмент“ Сергеј Магнитски, кога су руске власти оптужиле за утају пореза, умро је у затвору у новембру 2009. године, након скоро годину дана у затвору. Његова смрт имала је широк јавни одјек и у Русији и у иностранству. Сједињене Америчке Државе су у децембру 2012. године усвојиле „Закон Магнитског“ о санкцијама против Руса, који су, према мишљењу америчких власти, укључени у кршење људских права. Руске власти су више пута изјављивале да „случај Магнитски“ не треба политизовати. Након тога је „случај Магнитски“ добио статус глобалног закона, а према мишљењу САД — санкције на основу њега не треба ограничити на грађане Русије, већ их треба примењивати и на све земље чији грађани нарушавају људска права.
Према налазима Истражног комитета Русије објављеног 2011. године, 37-годишњи Магнитски умро је од акутне срчане инсуфицијенције, отока мозга и плућа узрокованог компликацијом његова два хронична обољења: кардиомиопатије због дијабетеса и хепатитиса.