„Оптужбе за шпијунажу су веома озбиљне. Ако се таква тврдња не заштити убедљиво, то ће изазвати још више смеха у вези са овом трагикомедијом која се сада одиграва. Истраживања расположења (становништва) спроводе многе Владине и невладине организације, са унутрашњим и спољним финансирањем… Дакле, разматрати само једно (истраживање) није баш убедљиво“, рекао је Тодоров у емисији „Булгариа он еир“.
Према његовом мишљењу — садржај извештаја Малинова, у којем се говори о прављењу сајта, аналитичког центра и странке уз помоћ којих би било могуће ширити идеје покрета „Русофили“, такође тешко да представља шпијунску активност.
„Тако да је та ’шпијунска активност‘ у оквиру закона. Друго је питање да ли постоји нека привредна активност која нарушава правила“, истакао је Тодоров, подсећајући да је тужилаштво такође говорило о озбиљнијим поступцима Малинова, који тек треба да се докажу.
Новинар је изразио и сумњу да се мерама наведеним у извештају може на неки начин променити геополитички курс Бугарске.
Новинар Асен Агов сматра да иза тога очигледно стоји нечија намера да се повећа интересовање бугарског становништва за предстојеће локалне изборе у октобру и привуче их на страну кандидата из демократских странака, али то може имати супротан ефекат.
Раније је бугарско тужилаштво објавило извештај Малинова на руском језику, у којем председник покрета говори о зависности Бугарске од Сједињених Америчких Држава и о потреби да се промени геополитички курс земље. Као мере супротстављања утицају Запада, предложено је стварање медија и партије уз помоћ којих би било могуће емитовати идеје ове организације. Лидер организације је такође затражио помоћ руске „ВТБ“ банке за куповину највећег бугарског телекомуникационог оператера „Виваком“.