Амерички финансијски телеканал „ЦНБЦ“ тим поводом је објавио специјални прилог под насловом „Реални ниво дуга САД можда достигне 2000 одсто економије, наглашава се у извештају Вол стрита“.
Процена „Алајанс Бернштајн“ привлачи пажњу не само због цифри са којима ова компанија оперише, већ је ствар у томе што је „дужничку дијагнозу“ поставила веома позната финансијска структура, преноси портал „Банкар“.
Познату финансијску компанију је основао економиста и милијардер Залман Хаим Бернштајн, а она данас управља активама вредним 586 милијарди долара, што њеној дијагнози придаје додатну тежину.
После пажљивог проучавања рачуница и препорука америчких финансијских експерата, стиче се утисак да се ради о припреми јавности за резање социјалних програма и других елемената државе благостања, преноси портал „Банкар“.
Иронија судбине је што је Залман Хаим Бернштајн неколико година живота потрошио на реализацију Маршаловог плана: на шеме америчког инвестирања у земље Западне Европе, ради уздизања њихових економија и јачања утицаја САД на Старом континенту, у контексту конкуренције са СССР.
Али то је било у прошлости, а данас та фирма, коју је основао један од утемељивача Маршаловог плана, активно сигнализира да ће за спасавање америчке економије од дужничке гангрене бити потребан скалпел, или чак моторна тестера. А неће резати оно што САД дугују власницима својих дужничких обвезница већ — америчке социјалне гаранције.
„ЦНБЦ“ је објаснио како је компанија „Алајанс Бернштајн“ израчунала дуг САД и због чега је то важно:
„Алајанс Бернштајн је разрадила методологију која је дала резултат: САД дугују 1832 процента од свог БДП. У ово није урачунат само класичан државни дуг, него и обавезе из социјалних програма попут ’Социјалног осигурања‘, ’Медикер‘ (здравственог осигурања) и државних пензија“.
Обично се као ниво дуга САД наводи 22,5 трилиона долара, што је приближно 106 процената америчког БДП, преноси „Б92“.