Како се наводи, „Гаспром“ би могао да резервише одређене капацитете у систему за транспорт гаса у Украјини на краткорочни и средњорочни период. Истиче се да би иницијатор могао да буде Брисел.
Извор подсећа да је таква шема могућа због тога што се Кијев обавезао да ће примењивати европске енергетске стандарде у националном законодавству.
Извор из руске компаније је појаснио да би тај сценарио одговарао „Гаспрому“, али да ће све зависити од цене резервације.
Преговори о транзиту
Важећи уговор о транзиту руског гаса преко Украјине истиче крајем ове године. Русија, Украјина и Европска унија преговарају о транзиту гаса после 2019. године. Друга рунда трилатералних консултација била је одржана у јануару у Бриселу, али тада није постигнут конкретан договор. Европска комисија је странама понудила предлог будућег уговора: рок транзита би био 10 година, а обим транзита привлачан за инвеститоре који би били ангажовани у модернизацији украјинских изворишта течног гаса.
Украјински „Нафтогас“ је саопштио да намерава да предложи „Гаспрому“ да за транзит резервише просечни капацитет од 60 милијарди кубних метара гаса годишње за период од око десет година.
Руски министар енергетике Александар Новак је у јуну после разговора са потпредседником Европске комисије за енергетски савез Марошем Шефчовичем рекао како је Русија спремна да настави да под важећим условима продужи уговор о транзиту гаса кроз Украјину и да обнови испоруке гаса тој земљи. Он је рекао да је решавање судских спорова „Гаспрома“ и „Нафтогаса“ један од кључних услова за постизање руско-украјинског договора о гасу.