Како се наводи, Москва и Минск намеравају да скоро у потпуности обједине банкарску контролу при очувању две централне банке, да уведу јединствени регулатор тржишта нафте, гаса и струје и успоставе хармонизовано државно регулисање индустрије.
Портал наглашава да је такав степен економских интеграција већи него у ЕУ и додаје да се од 2022. године може говорити о фактички конфедеративној држави која ипак неће бити равноправна за обе стране, пошто је руска економија 29 пута већа од белоруске.
Раније је министар економије Белорусије Дмитриј Крутој саопштио да су позиције две стране 80 одсто усаглашене, остали део има само „принципијални карактер“.
Споразум о интеграцији
Крајем 2018. године Минск и Москва су се договорили о формирању радне групе за решавање проблематичних питања и развоју интеграција.
Овог лета је одржан састанка Путина и Лукашенка.
Тада је било договорено да се до 1. новембра изради око 28 мапа пута интеграције у различитим сферама, до средине 2020. године да се усклади законодавство, а од 2021. године да се покрене енергетско, индустријско, пољоприведно и транспортно тржиште под јединственим правилима.
Лукашенко је предложио да се реше сва спорна питања и припреми акциони план до 8. децембра 2019. године.