Саудијски министар енергетике принц Абдул-азиз бин Салман изјавио је да су напади на „Арамко“ и на нафтном пољу „Хураис“ довели до пада производње сирове нафте за 5,7 милиона барела дневно, односно да је она преполовљена. Ово представља претњу за светску економију, јер подгрева страховања да ће напад на објекте у Саудијској Арабији подићи цене нафте на светском тржишту.
Према речима Јелице Путниковић, уреднице Балкан магазина и стручњака за енергетику, скок цена нафте има психолошки карактер, у ишчекивању коначних процена штете од стране Саудијске Арабије.
„Саудијци производе око 10 милиона барела дневно, а овај напад свакако не значи да ће се њихова производња на дужи рок свести на пет милиона барела. Дакле, мора да се утврди обим штете и колико дуго ће санација трајати, али дешавања у Саудијској Арабији нису једини фактор који ће у наредном периоду утицати на цену нафте“, објашњава Јелица Путниковић.
Шта ће све утицати на цену нафте
Путниковићева каже да су пре читаве ове ситуације из ОПЕК-а најавили смањење производње, јер су количине које се на тржишту нуде веће од потреба.
„Знамо да су се чланице ОПЕК-а са Русијом договориле да ће до пролећа наредне године смањити производњу за више од милион барела дневно. Са друге стране, треба имати на уму и да Сједињене Америчке Државе имају огромне залихе сирове нафте којих морају да почну да се ослобађају. Значи, ако САД наставе овим темпом да се ’јуре‘ да постану највећи планетарни произвођач црног злата, они ће морати да извозе нафту због вишкова на свом тржишту. Све то ће утицати на коначну цену нафте у наредном периоду“, оцењује Јелица Путниковић.
Она тврди да ће на цену нафте утицати и наредни политички потези на релацији САД-Иран, због све јачих страховања да је на помолу рат између ових земаља.
На питање како ће се ова ситуација одразити на цене горива у Србији, Јелица Путниковић каже да и ово јутрошње поскупљење нафте на светским берзама у електронској трговини представља само трговински потез, којим спекуланти покушавају да искористе ову ситуацију и да зараде што више, јер је претходних дана цена нафте падала.
„Садашња ситуација ствара тензију, али верујем да ће озбиљне нафтне компаније које послују код нас, попут НИС-а, чији је већински власник „Гаспром Њефт“, ОМВ-а, Мол-а, Екохеленик-а и Лук оил-а, које прате дешавања на глобалном нафтном тржишту и не доносе одлуке на основу краткорочних вести, сачекати развој ове ситуације“, закључује Јелица Путниковић за Спутњик.