„Већ неколико година је (иницијативу) промовишемо, а недавно, овог лета, одржали смо специјалну презентацију и ажурирали свој приступ. Он се састоји у прилично једноставним стварима. Све земље Персијског залива и њихови партнери у региону и шире треба да седну за преговарачки сто и да започну са смањивањем напетости кроз врло једноставне кораке — мир и поверење, транспарентност, међусобно позивање на различите манифестације са оружаним снагама и развијање других корака који ће помоћи јачању међусобног разумевања и слагања у томе да треба разговарати“, објаснио је Лавров.
„Осећамо интересовање за нашу иницијативу, али још увек не од свих укључених играча. Надам се да ће ова тужна епизода подстаћи наше колеге да заузму пажљивији став према руској иницијативи. Потребно је деловати системски и створити свеобухватан оквир у коме ће се лакше преговарати“, нагласио је министар.
Раније је Министарство спољних послова Русије представило концепт колективне безбедности у Персијском заливу. Министарство је документ представило представницима арапских земаља, Ирана, Турске, „петорке“ сталних чланица Савета безбедности УН, Европске уније, Арапске лиге и земаља БРИКС-а. Документ је достављен и Савету безбедности Уједињених нација и Генералној скупштини ове организације.
Међу мерама које је предложила Москва за јачање безбедности у региону су одустајање од сталне дислокације група ванрегионалних држава у земљама Персијског залива, стварање демилитаризованих зона, успостављање „хитне линије“ и размена информација о куповини оружја и оружаним снагама. Русија предлаже и стварање безбедносне организације која би укључивала Русију, Сједињене Америчке Државе, Кину, Индију, Европску унију и друге заинтересоване стране.
Највећи извозник и један од три највећа произвођача нафте Саудијска Арабија је, након напада на њена нафтна постројења 14. септембра, смањила производњу за више од половине укупних капацитета — за 5,7 милиона барела дневно, уместо уобичајене количине која је износила око 9,8 милиона. Саудијски министар енергетике објавио је 17. септембра да су се захваљујући употреби резерви залихе нафте већ вратиле на свој претходни ниво, а да је од изгубљене производње за сада обновљена половина.
Јеменски побуњеници Хути, против којих се бори Арапска коалиција на челу са Саудијском Арабијом, саопштили су да су нафтне објекте компаније „Сауди Арамко“ напали припадници њиховог покрета са беспилотним летелицама. Амерички државни секретар Мајк Помпео изјавио је да нема никаквих доказа о нападу из Јемена и за напад је оптужио Иран. Арапска коалиција на челу са Саудијском Арабијом такође сматра да је Техеран умешан у нападе. Иран негира ове оптужбе.