Ову компанију је због проблема са којима се сусретала откупила пољска банка матичних ћелија „Фамикорд“, у коју је наводно транспортовано око 250.000 матичних ћелија које су раније чуване у Швајцарској, а бројне малверзације довеле су до тога да швајцарско Министарство здравља „Крио сејву“ одузме лиценцу за рад, наводи лист.
Представништво ове банке матичних ћелија у Србији је затворено, а породице које су дале на хиљаде евра остале су без одговора.
Како наводи „Блиц“, стигао је тек по који имејл у коме се наводи да је „Крио сејв“ склопио уговор са својим подизвођачем ПБКМ, чија је европска лабораторија у Варшави.
Сума коју су родитељи издвајали креће се од 1.580 до 1.780 евра у зависности од изабраног пакета, према информацијама са њиховог званичног сајта.
Према писању „Новости“, само родитељи у Србији поверили су између 8.000 и 10.000 узорака матичних ћелија своје деце и за чување на 20 година платили по 1.800 евра. Има индиција да ови узорци нису ни узети по предвиђеној процедури без које болнице одбијају да их у случају потребе користе, наводи лист.
До добијања званичног обавештења о статусу компаније „Крио сејв“, Управа за биомедицину Србије обавестила је директоре здравствених установа које имају породилишта да ставе ван снаге уговоре са овом компанијом.
И „Новости“ наводе да су сви узорци из „Крио сејва“, око 250.000, пребачени у пољску „Фамикорд банку“. Неки тврде да би без тога депоноване ћелије пропале, јер је „Крио сејв“ остао и без течног азота помоћу којег се оне чувају на минус 180 степени.
Адвокат Растко Петаковић је ангажовао истражитеље у Швајцарској да провере пословање ове банке, чија испостава у Србији од 2017. године у више наврата била у финансијској блокади.
Он каже и да су ћелије његовог и још једног детета из Србије пропале јер су транспортоване на неодговарајући начин.