„Вашингтон је почео реализацију планова распоређивања оружја у космосу, одбијајући предлоге да се постигне споразум о универзалом мораторијуму на такву делатност“, нагласио је Лавров.
Према речима шефа руске дипломатије, сада су у САД видљиви знаци почетка медијске кампање која треба да послужи као пролог за коначно одбацивање Споразума о свеобухватној забрани нуклеарног тестирања, који Вашингтон није ратификовао.
Америчку политику у области стратешке стабилности Лавров је назвао појавом ревизионизма.
„Потапање Вашингтона, прво Споразума о ПВО, а сада уз једнодушну подршку чланова НАТО-а и Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, ствара ризик демонтаже читаве договорене архитектуре у области контроле над ракетно-нуклеарним наоружањем“, сматра министар.
Лавров сматра ревизионизмом и излазак САД из заједничког свеобухватног акционог плана о иранском нуклеарном програму, који је имао „кључни значај за ширење нуклеарног оружја“.
„У истом кошу се налази и одбијање Вашингтона да реализује једногласну одлуку СБ УН о палестинско-израелском решењу кризе“, закључио је он.