00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Нова америчка бајка — напасти Калињинград из воде, ваздуха, свемира...

© Sputnik / Игор Зарембо / Уђи у базу фотографијаКалињинградска област
Калињинградска област - Sputnik Србија
Пратите нас
Главнокомандујући америчке авијације у Европи Џефри Ли Хариган изјавио је да је Пентагон развио план који предвиђа уништавање руског ПВО система у Калињинградској области у случају руске агресије. Реч је о комбинованом нападу из ваздуха, са земље и мора, као и из космоса, а у напад би биле укључене и сајбер и радиоелектронске методе ратовања.

Убрзо након те изјаве стигле су оштре реакције руских званичника — губернатор Калињинградске области Антон Алиханов поручио је америчкој војсци да се не качи са руским снагама у том региону, да је морални дух руских војника изузетно висок, као и да је материјално стање снага у Калињинградској области такво да може да пружи отпор сваком потенцијалном противнику.

Портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова је, пак, оценила да су такве изјаве америчких генерала не само неодговорне, већ и глупе, јер „паметни и далековиди људи, који заиста изражавају интересе оних који их или именују на одговарајуће дужности, или их бирају, никад неће излазити са таквим изјавама знајући да наносе штету држави коју представљају“.

Да би уопште било јасно због чега су те претње изазвале бурне реакције руских званичника потребно је објаснити географски значај Калињинградске области. Ради се најзападнијем делу Руске Федерације, о енклави која је стешњена између Пољске на југу и Литваније на северу и истоку, која је у састав некадашњег Совјетског Савеза ушла након Другог светског рата, те је отуда и данас у саставу Русије.

Обухвата територију нешто већу од 200 квадратних километара и представља важно саобраћајно и трговачко средиште Русије и друга је по значају руска лука на Балтику. Поред тога, у самом Калињинграду се налази и главни штаб Балтичке флоте Руске морнарице. Иначе, у Калињинграду живи око пола милиона становника и седми је по величини град на обалама Балтичког мора.

Према речима заменика председника Комитета Државне думе Русије за одбрану Јурија Швиткина, Калињинградска област је за Русију од посебне важности пре свега јер су тамо размештене војне снаге које су спремне да одговоре свим могућим претњама споља, од кога год те претње стизале. Тамо су размештени најновији ракетни ПВО системи С-400, а тамо се налази и морнарица.

„Такорећи, тамо се налази довољно војне снаге да се спречи било каква агресија потенцијалног противника“, наглашава он.

Што се тиче претњи америчких генерала, Швиткин сматра да таква ратоборна реторика не иде наруку успостављању билатералних односа између Русије и САД.

„Док председник САД Доналд Трамп шаље сигнале о проналажењу заједничких тачака, истовремено се чују и изјаве појединих генерала који заступају политику деструкције. То само говори о унутрашњој политичкој борби у САД“, истиче он.

Швиткин се осврнуо и на недавно одржану руско-белоруску војну вежбу, која је обухватила и целокупну припрему обалске одбране и која је имала велики значај за јачање одбрамбеног потенцијала Руске Федерације.

„Русија не намерава никога да напада, али јача своје снаге како би била спремна да се одбрани од било којег агресора. Све границе Руске Федерације и њених савезника су сигурне, а Калињинградској области, због њене географске специфичности, посвећује се посебна пажња када је реч о одбрамбеним потенцијалима“, наглашава он.

Са друге стране, начелник ракетних снага специјалне намене руске војске Сергеј Хатиљев за Спутњик каже да све то што поједини амерички генерали изјављују само говори о томе да план борбе против Русије већ одавно постоји.

„Америка је иступила из Споразума о ликвидацији ракета кратког и средњег домета, а сада на ред стиже и Споразум о мерама за даље смањење и ограничавање стратешког офанзивног оружја (СТАРТ), из којег ће се САД такође повући. То ће довести до тестирања новог наоружања, а не само до проба модернизованих верзија постојећег, као што то Американци тренутно тврде. То је све већ испланирано и одговарајуће акције су покренуте. Истовремено, шаљу нам плашљиве и претеће поруке о плановима по питању Калињинграда, па по питању Владивостока. Испоставља се да целокупна територија Русије у њиховим очима представља зону за напад“, истиче Хатиљев.

Он каже да се стиче утисак да су на Западу заменили дан за ноћ.

„Раније су баке навече читале деци бајке, а сада ми ујутру чујемо и читамо бајке Трампа, америчких генерала и политичара. Подразумева се да су наша земља и наше оружане снаге ’зликовац број један‘“, закључује Хатиљев.

Поводом овог питања се огласило и Министарство одбране Русије, које је навело да „лакомислени амерички командант и његова наивна вера у супериорност планова покоравања Калињинграда треба да забрину, пре свега, њему непосредно потчињене, који, изгледа, много боље знају једну од главних заповеди војних начелника — сваки план је добар само до битке“.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала