„Питање статуса руских медија у Француској је приоритет за нас у разговору са нашим француским пријатељима. Сваки пут га покрећемо на билатералним састанцима представника Русије и Француске на најразличитијим нивоима. Више пута је и наш председник изражавао став да је апсолутно недопустива сегрегације медија на основу припадности или неприпадности пропаганди. Ко може да одреди да је неки медиј пропаганда ако он званично и потпуно слободно оперише на територији државе, с пуним правом и у правној равни те државе? Нико“, рекао је саговорник агенције.
Према речима руског дипломате, Министарство наставља да пажљиво прати положај Спутњика и РТ у Француској.
„Предузимаћемо системске, наглашавам системске напоре у контактима са француском страном како би се та ситуација исправила“, навео је Бујакевич.
Дипломата је додао да делатност француских медија у Русији ни на који начин није ограничена.
Говорећи о томе да ли би Русија могла да уведе сличне мере француским медијима у Русији, дипломата је изјавио да Москва не жели да искористи та права.
Последњих година је ситуација са руским медијима на Западу све тежа. У новембру 2016. године Европски парламент је усвојио резолуцију у којој се говори да је неопходно супротставити се руским медијима, а као главне претње су наведени Спутњик и РТ.
Бројни западни политичари, амерички сенатори и конгресмени, као и француски председник Емануел Макрон, оптуживали су Спутњик и РТ за мешање у америчке изборе и изборе у Француској, али никада нису пружили доказе за то.